ТР Спорт министрлыгында югары уку йортлары Спартакиадасы җиңүчеләрен бүләкләделәр

2019 елның 18 июне, сишәмбе

Бүген ТР Спорт министрлыгының актлар залында Татарстан Республикасы югары белем бирү оешмалары Спартакиадасы җиңүчеләрен һәм призерларын бүләкләү тантанасы узды.

Бүләкләү тантанасында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров, Татарстан Республикасы «Буревестник» физкультура-спорт җәмгыяте рәисе Әмир Харисов, Татарстан Республикасы вузлары ректорлары һәм вәкилләре катнашты.

Чарада катнашучыларны Татарстан Республикасы Хөкүмәте исеменнән Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева сәламләде:

«Барлык мәгариф учреждениеләре җитәкчеләрен һәм хезмәткәрләрен чын күңелдән тәбрикләргә шатмын! Сезнең белән һәрвакыт горурланам һәм сезнең мөгаллимнәрегезгә хөрмәт белән карыйм. Сезгә сәламәтлек һәм уңышлар телим, чөнки без сезнең белән бик зур эш башкарабыз – физик культура һәм спорт өлкәсен үстерәбез, Дәүләт кенә түгел, шәхси проектларны да алга барабыз. Шуңа күрә яңа җиңүләр!»- диде Ләйлә Ренат кызы.

ТР Спорт министры Владимир Леонов Татарстан студентлар ярышларында һәрвакыт алдынгы урыннарны алып торуын билгеләп үтте:

«Бездә ел саен очрашырга һәм Татарстанның югары уку йортлары Спартакиадасына нәтиҗәләр ясарга шундый традиция барлыкка килде. Без сезнең белән динамик рәвештә үсәбез, спорт белән шөгыльләнүче студентлар саны арта, спорт лигаларының саны арта, инфраструктура үсә. Ректорат һәм югары уку йортлары җитәкчеләренә, республикабызның студентлар ярышларында беренчелек бармаганы өчен рәхмәт белдерәм. Безнең сезнең белән иң спорт студентлыгы һәм хәтта ректорлар үзләре дә безнең массакүләм йөгерешләрдә һәм йөзүләрдә спорт белән шөгыльләнүнең ни дәрәҗәдә мөһим булуын үз үрнәкләрендә күрсәтәләр.  Без дә үз ягыбыздан студентлар спортына ярдәм итәргә тырышабыз. Без бик бәхетле бөтен илгә карата - күп ярышлар үткәрәбез безнең инфраструктура аркасында.  Ирешелгәннәр белән генә тукталып калмагыз, алга барыгыз!»- дип йомгаклады Владимир Александрович.

Быел Татарстан Республикасы югары белем бирү оешмалары Спартакиадасы 32 спорт төре буенча узды һәм программаның 36 төрен үз эченә алды. Катнашучылар саны 7 500 дән артык студент тәшкил итте.

2010 елдан башлап Татарстан Республикасы Хөкүмәте ярдәме белән республикада студентлар спорт лигасы төзелә башлады. Бүгенге көндә спортның 9 төре буенча студентлар лигасы булдырылган: футбол, алкалы хоккей, волейбол, баскетбол, регби-7, гандбол. Ел саен югары уку йортлары 6 спорт төре буенча спорт инвентаре һәм спорт формасы алуга гомуми приз фонды 8 775, 00 мең сумлык сертификатлар белән бүләкләнә.

ТР югары уку йортлары Спартакиадасы ярышлары уку елы дәвамында ике группада үткәрелә: 1 нче төркем югары уку йортлары (эре югары уку йортлары – 3000нән артык көндезге уку формасы студенты), 2 нче төркем югары уку йортлары (югары уку йортлары, 3 меңнән дә ким булмаган студент). Студентлар өчен булдырылган шартлар аркасында безнең спортчылар тарафыннан Бөтенроссия һәм халыкара ярышларда югары спорт нәтиҗәләренә ирешү мөмкин булды. Россия җыелма командасы составына Татарстаннан 25 кеше керде, алар чаңгы ярышларында, сноубордта, фигуралы шуу, алкалы хоккей һәм туплы хоккейда чыгыш ясады. Медальләр программаның барлык бу төрләрендә дә яуланган.

2018/2019 уку елында югары уку йортлары Спартакиадасы нәтиҗәләре буенча җиңүчеләр һәм призерлар түбәндәгечә билгеләнде:

1 Төркем:

Абсолют чемпион-Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе (профильле югары уку йорты, спортның 34 төрендә катнашты, 24 спорт төрендә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 1 090 мең сум тәшкил итә.);

1 урын – Казан дәүләт архитектура-төзелеш университеты (спортның 31 төрендә катнаштылар, 7 төрдә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 230 мең сум тәшкил итә.);

2 урын – Казан (Идел буе) федераль университеты (спортның 35 төрендә катнашты, 4 төрдә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 800 мең сум тәшкил итә.);

3 урын – Казан дәүләт энергетика университеты (программаның 33 төрендә катнашты, шуларның берсе-беренче урын, спорт лигаларында гомуми приз фонды 620 мең сум тәшкил итә).

2 төркем:

1 урын – Казан дәүләт аграр университеты (спортның 27 төрендә катнашты, 11 төрдә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 760 мең сум тәшкил итә.);

2 урын – Казан инновацион университеты. В. Г. Тимирясова (спортның 20 төрендә катнаштылар, 6 төрдә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 580 мең сум тәшкил итә.);

3 урын – Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе. Н. Э. Бауман (спортның 28 төрендә катнаштылар, 4 төрдә беренче урыннарны яуладылар, спорт лигаларында гомуми приз фонды 110 мең сум тәшкил итә).