Казанда ирекле көрәш буенча «Татарстан-Мастерс»Бөтенроссия ярышлары башлана

2024 елның 26 марты, сишәмбе

30-31 мартта Казанда «Ак Барс» көрәш сараенда ир-атлар арасында ирекле көрәш буенча «Татарстан-Мастерс» Бөтенроссия ярышлары узачак, ул СССРның халыкара класслы спорт мастеры Виктор Федорович Маркеловның 80 яшьлек юбилеена багышлана.

Ярышларда Россия төбәкләреннән 15 команда составында 150дән артык спортчы катнашачак. Турнир җиңүчеләре Россиянең спорт мастеры исемен бирү хокукына ия булачак.

Виктор Федорович Маркелов-Татарстан Республикасының спорт көрәше легендасы. Ул һәрвакыт югары класслы спортчы өчен кирәкле хезмәт сөючәнлеккә, көрәшнең ялкынлы техникасына, үз көченә ышанычка ия була, бу аңа югары спорт казанышларына ирешергә мөмкинлек бирә.

Халыкара класстагы СССР спорт мастеры, 1973 елгы Дөнья Кубогы җиңүчесе, ике тапкыр СССР чемпионаты җиңүчесе, ике тапкыр дус армияләр Спартакиадасы чемпионы, 1970 елгы Европа чемпионатының көмеш призеры, биш тапкыр халыкара турнирлар җиңүчесе в.Ф. Маркелов 15 елдан артык СССР Кораллы көчләренең спорт җыелма командасы әгъзасы һәм ирекле көрәш буенча Советлар Союзының спорт җыелма командасы әгъзасы була.

1977 елда Казан дәүләт педагогия институтының физик культура факультетын тәмамлый. Казан югары хәрби-команда инженер училищесында һәм Казан югары спорт осталыгы мәктәбендә тренер-укытучы булып эшли. Тренер-укыту эше чорында

Виктор Федорович 20дән артык спорт мастерына кандидат, 3 СССР спорт мастеры әзерләгән. Ул бүген дә, 50 елдан артык вакыт узгач та, физик культура һәм спорт өлкәсендә эшләвен дәвам итә. Виктор Федорович Татарстан Республикасы спорт көрәше федерациясе башкарма комитетының мактаулы әгъзасы булып тора. Спорт көрәше ветераннарының республика советы белән җитәкчелек итә һәм республикада спорт көрәшен популярлаштыруга һәм үстерүгә зур өлеш кертүен дәвам итә.