Владимир Леонов: «гольфны үстерү буенча яңа үзәк балаларны күбрәк гольф шөгыльләренә җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк»

2021 елның 2 августы, дүшәмбе

Бүген ТР Спорт министры Владимир Леонов белән «Басу»профессиональ, яшүсмерләр һәм балалар гольфын үстерү үзәгенең төзелеш мәйданчыгына пресс-тур булды.

«Басу» һөнәри, яшүсмерләр һәм балалар гольфын үстерү үзәге Казан шәһәренең Киров районы территориясендә урнашкан (Хуҗәмәт һәм Займище бистәләре арасында). Яңа үзәк ерактагы район халкына спорт һәм сәламәт яшәү рәвеше белән шөгыльләнергә мөмкинлек бирәчәк.

Ландшафт һәм рельефлар академиясе гольф төзелә өйрәнү өчен дәресләр гольф. Бу хакта журналистларга Владимир Леонов сөйләде:

«Бу басудан аермалы буларак» Зөя калкулыклары «гольф-клубыннан аермалы буларак, ул спорт төре буенча уңайрак, балалар һәм яшүсмерләр гольфын үстерү өчен күбрәк булачак:» Холм» дагы кыр катлаулырак, гольф белән шөгыльләнүне биредә башлау җайлы булачак",-дип белдерде министр.

Академиянең гомуми мәйданы якынча 73га. планлаштырыла, бу гольф-кырларда булачак 18 лунок, practice and pitching green, Driving range*. Үзәк 60 һәм 50 кешегә исәпләнгән ике киенү-чишенү бүлмәсе, 25-нче номерлы теория өчен уку сыйныфы һәм тренажер залы белән җиһазландырылачак. Бүгенге көндә объект 500ләп кеше кабул итәчәк, шул исәптән балалар да. Төзелеш барышында бу бушлык территориясе төзекләндереләчәк, шулай ук 2500-ләп агач һәм куак утыртылган.

«Басу» һөнәри, яшүсмерләр һәм балалар гольфын үстерү үзәгенең үзенчәлеге кышкы вакытта һәм һава торышында тренировкалар процессын өзмәскә мөмкинлек бирәчәк ике ел әйләнәсе гольф-симулятор булачак. Алар академиянең ябык зонасында урнашачак.

Владимир Александрович шулай ук яңа үзәк гольф белән шөгыльләнүгә балаларны күбрәк җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк, дип сөйләде:

«Безнең бүгенге көндә бер кырыбыз бар һәм икесенең булуы куандыра. Бу балаларны күбрәк гольф белән шөгыльләнүгә җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк,шулай ук Үзәк шәһәр читендә урнашкан. Спорт төре бик кызыклы, күпләр бу спорт бай кешеләр өчен генә түгел, ә без бер тапкыр да сөйләшкән стереотип дип саный.

Бүген Татарстан үсә, гольф буенча мәктәп булу туристик җәлеп итүчәнлекне арттырырга ярдәм итәчәк, - дип сөйләде министр.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасында Югары Ослан районында 18 айга исәпләнгән бердәнбер гольф-клуб эшли («Свияжские холмы»Гольф-клубы). Объект ел саен халыкара, бөтенроссия һәм республика дәрәҗәсендәге турнирларны кабул итә. Шунда ук региональ Гольф Ассоциациясе һәм 113 баланы үз эченә алган спорт мәктәбе дә бар. Яңа академияне булдыру республикада гольфны популярлаштырырга һәм күбрәк спортчыларны җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Белешмә өчен:

* тренировка уен зоналары төрләре.

Driving range - бу ераклык бәрү күнегүләре.

Practice and pitching green-тренировкалар төгәллек һәм эшкәртү эләгә бу лунки.