Ведомствода стендка ату һәм пуля белән ату буенча спортчыларны хөрмәтләделәр

2021 елның 7 июле, чәршәмбе

ТР Спорт министрлыгында Татарстан Республикасы һәм Россия Федерациясен тәкъдим итүче спортчыларның пуля һәм стендка ату буенча халыкара ярышларда уңышлы чыгыш ясауларына багышланган тантаналы чара узды.

Тантаналы чара ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов һәм ТР пуля белән һәм стендка ату федерациясе президенты Сергей Демин катнашында узды.

Спорт министрлыгының, пуля белән һәм стендка ату федерациясенең, җитәкчесе Сергей Константинович, тренерлар составы һәм команданың барлык әгъзаларының җайга салынган эше нәтиҗәсендә, спортчылар халыкара һәм бөтенроссия ярышларында бик югары нәтиҗәләр күрсәттеләр.

Спортчылар өчен максималь уңай шартлар тудырылган, җитди матди-техник база җәлеп ителгән. Россия җыелма командаларында Татарстан спортчылары саны арта. Олимпия һәм паралимпия спорт төрләре буенча гына да Россия җыелма командалары составында 395 спортчы бар, аларның 27 се-стендка ату буенча һәм 5 се-пуля белән ату буенча, - диде Хәлил Хәмит улы.

Ике атнадан Токиода Токиода Олимпия һәм Паралимпия уеннары башлана. Безнең республикадан Татарстан тарихында беренче тапкыр 22 спортчы сайлап алынды, алар арасында стендка ату буенча Халыкара Олимпия комитеты, Саба спорт мәктәбендә тәрбияләнүче Зилә Батыршина һәм республика олимпия резервы спорт мәктәбендә тәрбияләнүче Екатерина Субботина да бар иде.

Барлык катнашучылар исеменнән һәм шәхсән үз исемемнән, сезгә мактау пьедесталына менүегезне, Россия җыелма командасы һәм безнең республика җыелма командасы өчен медальләр яулавыгызны телим!,- дип спортчыларга уңышлар теләде Хәлил Шәйхетдинов.

Чара ахырында түбәндәге спортчыларга һәм тренерларга Татарстан Республикасы спорт министрлыгы исеменнән Рәхмәт хатлары тапшырылды:

- скит күнегүендә чемпионатның көмеш призеры, скит күнегүендә команда зачетында Дөнья Чемпионатының бронза призеры Зилә Батыршина;

- трап күнегүендә команда зачетында чемпионат җиңүчесе Екатерина Субботина;

скит күнегүендә команда зачетында Россия чемпионатының көмеш призеры Сергей Демин;

скит күнегүендә команда зачетында Россия чемпионатының бронза призеры Алинә Фазылҗанова;

- трап күнегүендә Европа беренчелеге җиңүчесе Кирилл Багров;

скит күнегүендә Европа беренчелегенең бронза призеры, скит күнегүендә команда зачетында Европа беренчелеге җиңүчесе Дарья Лекомцева;

- трап күнегүендә команда зачетында Европа беренчелеге җиңүчесе Алинә Әхәтова;

- трап күнегүендә команда зачетында Европа беренчелеге җиңүчесе Полина Князева;

-скит-пар күнегүендә Европа беренчелегенең көмеш призеры Артем Глотов.

Ядрә белән ату буенча спортчылар:

- ВП-180 күнегүендә команда зачетында Европа беренчелеге җиңүчесе, ВП күнегүендә Европа беренчелегенең көмеш призеры – катнаш Айгөл Хәбибуллина;

- ВП-180 күнегүендә команда зачетында Европа беренчелеге җиңүчесе, ВП күнегүендә Европа беренчелегенең көмеш призеры-катнаш Евгений Потапов,

Спортчыларның тренерлары: Алексеев Юрий Владимирович, Тарадайко Татьяна Викторовна, Демина Светлана Александровна, Митяшова Анна Валерьевна, Филиппов Виктор Иванович, Демин Сергей Константинович.