Владимир Леонов: «традицион рәвештә безнең Автомотоспорт федерациясе, Татарстанга җиңүләр алып, нәтиҗәле сезон үткәрә»

2020 елның 28 декабре, дүшәмбе

26 декабрьдә Казанда XXV автоспорт сезонына йомгак ясау тантанасы узды. Чарада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашты.

«Гадәттәгечә, безнең Автомотоспорт федерациясе, Татарстанга җиңүләр алып, нәтиҗәле сезон үткәрә. Бу юбилей елында, федерациянең 25 еллыгы елында, безнең спортчыларга бик яхшы уңышлары өчен рәхмәт белдерәсем килә! Автомобиль узышларында һәм мотоузышларда катнашучыларның барысын да сезон тәмамлану белән котлыйм!»,- дип мөрәҗәгать итте барлык спортчыларга Владимир Александрович.

Татарстан Республикасы спорт министры ассызыклаганча, Татарстанда автомобиль спорты – спортның иң популяр һәм динамик үсештәге төрләренең берсе. Ел саен республика трассаларында дистәләрчә ярышлар уздырыла, алар оештыру дәрәҗәсе белән генә түгел, катнашучыларның күп булуы белән дә аерылып тора.

Татарстан данын яклаган спортчылар һәм коллективлар лидерлар рәтендә һәм ярышларда җитди көндәшлек алып баралар, иң югары бүләкләр өчен көрәшәләр.

Коронавирус һәм массакүләм спорт чараларын үткәрү буенча кертелгән чикләүләр белән бәйле катлаулы ситуациягә карамастан, Рөстәм Миңнеханов Рәис, Князев Марат, Фәтхетдинов Рөстәм, Жаворонков Олег, Ушмаев Евгений, Брагин Дмитрий, Сотников Дмитрий/Әхмәдиев Руслан төрле дисциплиналарда Бөтенроссия ярышлары призерлары булдылар.

Халыкара аренадагы нәтиҗәләрне дә билгеләп үтәргә кирәк. Боҗра узышлары буенча халыкара чемпионатта беренче урынны Богуславский Тимур алды, ралли-кросс буенча Европа чемпионатында Егоров Артур өченче урынны алды.

Ул экипажларның югары осталыгы һәм техник персоналның көйле эшләве нәтиҗәсендә елдан-ел стартлар фавориты булып тора.

Агымдагы ел нәтиҗәләре буенча дәрәҗәле «Дакар» ралли-марафонында Андрей Каргинов җитәкчелегендәге Экипаж йөк машиналары арасында «Дакар» ралли-марафонында җиңүче булды, Антон Шибалов экипажы икенче урынны алды, «КАМАЗ-мастер» ралли-рейдларында «КАМАЗ-мастер» командасы бөтен пьедесталны яулады. Шулай итеп, чираттагы тапкыр иң көчле коллектив дип аталу хокукын раслады.

Владимир Александрович Татарстан Республикасы автомобиль спорты федерациясе эшен билгеләп үтте, ул махсус мәктәпләргә ярдәм күрсәтә, югары квалификацияле спортчыларны һәм судьялар корпусын әзерләү һәм аларны укыту өчен Сочи шәһәрендә 1 Формула этапларында эшләү өчен җәлеп итә. Картинг үсешенә аерым игътибар бирелә. Хәзерге вакытта Татарстан Республикасында 51 карт-клуб эшли, анда 1500 гә якын бала һәм яшүсмер шөгыльләнә. Ел саен картинг буенча ярышлар, шул исәптән Татарстан Республикасы һәм Идел буе федераль округы чемпионатлары, кубоклары, беренчелекләре, традицион ярышлар үткәрелә.