Чабаксарда «Идел буе кадеты – 2019» кадет корпусларының IV Спартакиадасында катнашучыларны бүләкләделәр

2019 елның 15 октябре, сишәмбе

12 октябрьдә Советлар Союзы Герое А.В. Кочетов исемендәге Идел буе федераль округының Чуваш кадетлар корпусы базасында «Идел буе кадеты – 2019» кадет корпусларының IV Спартакиадасы ябылу тантанасы узды.

Ике көн киеренке көрәш, көчле эмоцияләр, сынаулар, алар барышында кадетлар югары физик һәм интеллектуаль әзерлекне күрсәттеләр, ә иң мөһиме – иптәшләренең ышанычлы иңбашы, артта калды. Кадетларга горурланырлык нәрсәләр бар: озынлыкка сикерү (298 см) һәм биек арада күтәрелү (41 тапкыр) буенча ярышларда яңа рекордлар куелды. Иң авыр биремнәрнең берсе – 5,5 км озынлыкта корал һәм противогазлар белән кисешкән җирдә марш-бросок лаеклы узды.

Чуашстан Республикасы буенча баш федераль инспектор Геннадий Федоров, мәгариф һәм яшьләр сәясәте министры Сергей Кудряшов, Чуашстан Республикасы Юнармия штабы начальнигы, кикбоксинг буенча Россиянең атказанган спорт мастеры, кикбоксинг буенча җиде тапкыр дөнья чемпионы Алексей Соловьев Спартакиадада уңышлы чыгыш ясаулары белән котлады.

«Спартакиада Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиле Игорь Комаров тарафыннан хупланган «КаДетство» иҗтимагый патриотик проекты үз чикләрен киңәйтә, Ватанны ышанычлы саклаучыларны, Россиянең чын патриотларын әзерләүгә реаль һәм нәтиҗәле ярдәм итә, дип тагын бер кат раслады. Спартакиадада катнашучыларның барысын да котлыйм, чөнки мондый ярышларда җиңелүчеләр һәм җиңелүчеләр булмый, сез барыгыз да-җиңүчеләр! Шулай ук әлеге патриотик бәйрәмне оештыручыларга да рәхмәт сүзләрен җиткерәм», – дип билгеләп үтте Геннадий Федоров.

Ярышларда Россия Герое Ф.Кузьмин исемендәге Идел буе федераль округының Пермь кадет корпусы тәрбияләнүчеләре җиңү яулады, Удмуртиядән килгән кадетлар – икенче, Түбән Новгород өлкәсе вәкилләре-өченче.

Идел буе федераль округының «Татарстан кадетлар корпусы» тәрбияләнүчеләре Советлар Союзы Герое Гани Сафиуллина» командасы гомумкоманда зачетында мактаулы бишенче урынны алды.

Татарстанлылар «пневматик винтовкадан ату» ярышларының аерым төрләрендә һәм «визит карточкасы» бәйгесендә беренче урыннарны яуладылар. «Строй әзерлеге», «Викторина» һәм «ут әзерлеге нормативлары» ярышларында-икенче урын.

Спартакиаданың ябылу тантанасы кадет хәрби оркестрның музыкаль озатуы астында тантаналы марш белән тәмамланды.