Казанда УНИКС баскетбол буенча Россия чемпионатының бронза медальләре белән бүләкләү тантанасы узды

2019 елның 3 июне, дүшәмбе

Бүген Казанның «Баскет-холл» ында Россия чемпионатының бронза медальләрен бүләкләү тантанасы узды. Шуннан соң команда традицион рәвештә үз фанатлары иптәшләрчә матч белән саубуллашты.

Быелгы сезон нәтиҗәләре буенча УНИКС Европа кубогында өченче булды, Россия чемпионаты һәм ВТБ Бердәм Лигасы бронза медальләрен яулады. Уникс уенчылары, тренерлары һәм менеджерлары Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин һәм ВТБ Бердәм лигасы президенты Сергей Кущенко кулыннан бүләкләр алдылар.

Алардан тыш, УНИКС ны котларга бүген Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, «Ак Барс Банк» идарәсе рәисе урынбасары Әгъзам Гобәйдуллин, Татарстан Республикасы Президенты киңәшчесе Камил Исхаков һәм Венгриянең Казандагы Генераль консулы Адам Штифтер килде.

Ил чемпионатының бронза призерлары-Павел Сергеев, Реймар Морган, Мелвин Эджим, Трент Локетт, Морис Ндур, Эрик Макколлум, Антон Понкрашов, Артем Клименко, Джамар Смит, Александр Билле, Андрей Кощеев, Евгений Колесников, Максим Шелекето, Пиеррия Хенри, Костас Каймакоглу. Димитрис Лифтисның баш тренеры, аның ассистентлары Томас Нику, Василис Симчак, Артур Бигеев, Маркус Линднер, физиотерапевт Харис Гларос, доктор Вусал Абдуллаев, массажчы Марсель Әхмәдуллин. Шулай ук Спорт директоры Клаудио Колдабелла, команда башлыгы Александр Трошкин, администратор Михаил Колесников, клуб президенты киңәшчесе Богдан Богачев, вице-президент Ольга Ахсанова һәм Президент Евгений Богачев катнаштылар. Медальләрдән тыш, алар барысы да чәк-чәк рәвешендә традицион тәмле бүләкләр дә алдылар.

Татарстан Республикасы Хөкүмәте башлыгы Алексей Песошин Татарстан Президенты исеменнән команданы бронза медальләр белән котлады. «УНИКС яшьләр өчен кумир булды. Республикада баскетбол белән шөгыльләнүче балалар гына да-4,5 мең, ә барлыгы -32,5 мең кеше! Нәкъ менә УНИКС республикада баскетбол үсешенә көчле этәргеч бирде», - диде ул.

Уникс остазы Прифтис «ТРның атказанган физкультура һәм спорт хезмәткәре» дигән мактаулы исем алды. «Минем өчен бу зур дәрәҗә, мин бик рәхмәтле», - диде ул.

Богдан Богачев, Клаудио Колдабелла, Антон Понкрашов һәм Евгений Колесников ТР Президентының Рәхмәт хатларын алдылар. Моннан тыш, республика җитәкчесе УНИКС ны 3 млн. сумлык бүләк сертификаты белән бүләкләде.

ВТБ Лигасы президенты Сергей Кущенко Казан клубының күбрәк акча эшли башлавын канәгатьләнү белән билгеләп үтте:«УНИКС-безнең лигада өлкәнрәкләр. Сезне уңышлы сезон белән котлыйм. УНИКС уенга гына түгел, маркетингта да нәтиҗә өстәде: «Баскет-холл» да йөреш артты, кешеләр билетлар өчен күбрәк түли башлады, клубның кереме артты! Нәтиҗә күз алдында».

Кущенко Евгений Богачевка үзенең ун еллык тарихында зур өлеш керткән өчен лиганың Рәхмәт хатын тапшырды. Уникс Президенты котлаулар өчен рәхмәт белдереп, кыска гына сезонга нәтиҗә ясады һәм команданың яхшырак уйный алуын билгеләп үтте.

«Безнең иганәчеләребез, Хөкүмәт һәм республика Президенты ярдәменнән башка без берни дә ирешә алмас идек. Исегезгә төшерәбез, Казан Россиянең спорт башкаласы булып тора. Алга таба барачакбыз. Без алга бер адым ясадык, әмма ике адым ясарга кирәк! Безнең тренерның Уникс та алган тәҗрибәсе команда алда әле тагын да алда булыр дип өметләнергә мөмкинлек бирә. Без җиңәргә тиеш!» - дип ассызыклады ул.

Гомуми фотолардан соң команда УНИКС ның иң актив җанатарларына бүләкләр тапшырды һәм аларга чын уен туплары бүләк итте. Капитан Антон Понкрашов җанатарларга «УНИКС» ның бронза медале – аларның казанышы, дип белдерде.

«Матур җиңүләр һәм үкенү хисләре белән сезон бик бай булды. Әмма безнең иң мөһиме-дустанә атмосфера, трибуналарда тамашачылар саны артты. Шуңа күрә безнең бронза медальләребез-бу сезнең хезмәтегез, сездән башка без берни дә ирешә алмас идек», – диде ул.

Аннан соң иң кызыгы башланды. Өченче ел рәттән җанатарлар УНИКС баскетболчылары белән бергә уйный, алар барысы бергә тренерлар җитәкчелегендәге дүрт командага бүленгән. Күптән түгел ВТБ лигасы ярымфиналы вакытындагы кебек, паркетта кайнаган уенчыларның һәм дәрт фанатларының осталыгын күрергә кирәк иде.

Ачык баскетболдан соң, уенчылар автограф-сессияне үткәрделәр һәм үз җанатарларын сыйлады. Бронза сезон тәмамланды, яңасын көтәргә кала.