Чаңгы һәм сноубордка каршы көрәш: Әлмәттә «SNOW FEST» кышкы спорт төрләре фестивале старт алды

2019 елның 1 феврале, җомга

1 февральдә Әлмәт шәһәрендә «Ян» тау чаңгысы авышлыгында сноубордта таудан һәм тау чаңгыларында шуулар, шулай ук «SNOW FEST» кышкы спорт төрләре фестивале кысаларында чаңгыда менү буенча беренче ярышлар узды.

Һәр яктан 23 сноубордист һәм 22 чаңгычы үзләрен сынады. Өч сынау омтылышыннан соң спортчылар таулардан бер вакытка төштеләр, анда чаңгычылар иң тиз нәтиҗә күрсәттеләр: Чаллыдан Бочкарев Евгений 18,3 секунд эчендә төшеп калды. Сноубордчылар 4 секундка соңрак төштеләр: Әлмәт шәһәреннән Рөстәм Миңнеханов 22, 4 секунд нәтиҗәсе белән финишка килде.

Хатын-кызлар арасында аерма 6 секунд тәшкил итте: Яр Чаллыдан Лачкова Резедә 21,1 секундта чаңгыда төште, Әлмәт шәһәреннән аШайдуллина Лия 27,2 секундта сноубордта финишка килде.

Спортчылар яңа ярышларда да көчләрен сынады-чаңгы шуарга ир-атлар гына дәгъва итә ала иде. Александр Назаров (Әлмәт шәһәре) 30 секунд Тауда матур нәтиҗә белән җиңү яулады.

Икенче Февральдә фестиваль көне биатлонга багышланачак, анда барысы белән бергә Олимпия чемпионы Александр Легков та катнашачак. Татарстан Республикасы өчен һәвәскәр биатлон – яңалык буенча ярыш. Аңа 50 кеше гариза биргән, һәм шунысы игътибарга лаек, алар арасында 21% хатын-кызлар. Катнашучыларның географиясе киң түгел, әмма ярышларга республиканың якын-тирә шәһәрләре һәм районнары спортчылары киләчәк.

Өченче февраль-классик чаңгы көне, ул традиция буенча балалар узышы ачачак. Спортның бу төрен яратучылар һәм профессионаллар өчен әзерлекнең төрле дәрәҗәләренә дистанцияләр әзерләнде: 50 км чаңгы марафоны һәм 30 км, 15 км, 5 км һәм 2 км. спутник-дистанциядә.