«Зилант» гандбол клубы 15 елдан соң яңадан торгызылды

2022 елның 4 ноябре, җомга

4 ноябрьдә Казанның Милли китапханәсендә «Зилант»гандбол клубы составын тәкъдир итү булды. Очрашуга ТР спорт министрының беренче урынбасары Шәйхетдинов Хәлил Хәмит улы, Россия гандбол федерациясенең спорт директоры Бочарников Дмитрий Викторович, Идел буе Гуфкситының административ эш, социаль үсеш һәм яшьләр сәясәте буенча проректоры Гречанникова Наталья Вадимовна, ТР ФД Президенты Попов Георгий Борисович, «ЮВТ Аэро» генераль директоры Трубаев Петр Владимирович һәм ветеран чакырылды гандбола, Татарстанда ирләр гандболына нигез салучы, легендар остаз - былкин Владимир Дмитриевич.

Һәр уенчының казанышлары һәм һәр уенчысы презентацияләнде. Шулай ук балалар барлык кунакларның күрсәтмәләрен һәм уңышлар теләделәр.

Моннан тыш, тамашачылар өчен ярдәм төркеме чыгыш ясады һәм барлык мөхтәрәм кунаклар клуб директоры - Горбунов Константин Юрьевичтан «Зилант» дәүләт корпорациясенең фирма шарфларын алдылар.

«КАИ-Зилант» ир-атлар гандбол клубының туу тарихы 1993 елдан башлана, Казан авиация институты базасында «АВиК» гандбол клубы оеша. 1999 елда команда спортның уен төрләре буенча республикада иң перспективалы һәм прогрессив дип танылды. Гандбол буенча Россиянең югары дивизионында җиде ел чыгыш ясаганда команда ике тапкыр Европа чакыру кубогында катнашты. Клуб базасында мастерлар командалары резервын әзерләү төркемнәре эшләде, аларның укучылары Бөтенроссия ярышларында уңышлы чыгыш ясады, Россиянең Яшүсмерләр һәм яшьләр җыелма командаларына кандидатлар булдылар. Бүген дә Казан гандболчылары Россия һәм Ауропаның клуб командалары өчен уңышлы чыгыш ясыйлар. 2005 елга кадәр команда Казан шәһәре бюджеты хисабына, аннары 2007 елга кадәр Татарстан Республикасы бюджетыннан финансланды. Акрынлап бюджет финанслауны киметү һәм клуб җитәкчелегенең иганәчеләрне җәлеп итә алмавы «КАИ-Зилант» гандбол клубының таркалуына китерде. 2007 елда «КАИ-Зилант» ир-атлар гандбол клубы ябыла, әмма быел торгызыла һәм ил чемпионатында катнаша.

Команда беренче матчларны алдагы ялларда ук 5 һәм 6 ноябрьдә «Тулпар» спорт комплексында (Рәүис Гәрәев ур., 80) уйнаячак.