Владимир Леонов «Дуслык уеннары» һәм «Азия балалары» турнирларына йомгак ясады, шулай ук I Бөтенроссия иң көчле Спартакиадасын анонслады

2022 елның 9 августы, сишәмбе

Бүген иртән Министрлар Кабинетында ТР Спорт министры Владимир Леонов катнашында брифинг узды, анда ул күптән түгел узган «Дуслык уеннары», «Азия балалары» халыкара ярышларга йомгак ясады, шулай ук иң көчле спортчыларның алда торган Спартакиадасы турында сөйләде.

Йөзү, синхрон йөзү һәм суга сикерү буенча «дуслык уеннары» халыкара комплекслы Ярышларның I этабы 2 августта тәмамланды. Ике атна эчендә турнирда 16 ил командалары арасында Әрмәнстан, Вьетнам, Эквадор, Судан, Сербия һәм башкалар арасында 376 комплект медаль уйнатылды.

«Турнирның алдагы этапларында катнашучыларның географиясе киңәйер дип ышанам. Күп кенә спортчылар «Дуслык уеннары»ан «Азия балалары» халыкара уеннарында спортчыларның яшь буынының казанышлары брифингның тагын бер темасы булды. Татарстан Республикасы җыелма командасы составында турнирга спортның 11 төрендә ярышкан 47 спортчы китте. Нәтиҗәләр буенча егетләр 35 медаль (15 алтын, 7 көмеш һәм 13 бронза) яуладылар һәм гомумкоманда зачетында 5 урында урнашты.

«Безнең команда турнирда иң күп санлылардан түгел иде, әмма алар лаеклы нәтиҗә күрсәттеләр. Спортчылар тагын берничә эре команданы узып, Казанга тулы бер Россия бүләкләре алып килде», - дип шәрехләде чыгышын министр.

Көн тәртибендәге соңгы тема-10 августтан 2 октябрьгә кадәр Россиядә беренче тапкыр узачак иң көчле спортчылар Спартакиадасы булды. Ул Парижда 2024 елгы XXXIII җәйге Олимпиада уеннары программасы буенча 39 спорт төрендә узачак. Татарстан Республикасы Үз спорт объектларында 11 төр буенча ярышлар уздырачак: волейбол, суга сикерү, пуля белән ату, стендка ату, чирәмдәге хоккей, дзюдо, спорт көрәше, бию спорты (брейкинг), спорт гимнастикасы, ишкәк ишү спорты һәм самбо.

Иң көчле спортчылар Спартакиадасында 33 спорт төре буенча 400 гә якын спортчы катнашачак. Катнашучылар арасында танылган спортчылар, Россия һәм халыкара ярышларда җиңүчеләр һәм призерлар бар.

Спартакиаданы ачу тантанасы 20 августта Мәскәүдә «Мегаспорт» спорт комплексында узачак. Казанда беренче ярышлар 10 августта башлана – «Волейбол үзәге» волейбол турнирының I турын кабул итәчәк.