Рөстәм Миңнеханов Токиода 2020 елгы XXXII җәйге Олимпия уеннары җиңүчеләренә һәм призерларына Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды

2021 елның 5 октябре, сишәмбе

Бүген Казан Кремлендә Татарстан Республикасы спортчыларын – 2020 елда Токиода XXXII җәйге Олимпия уеннары җиңүчеләрен һәм призерларын хөрмәтләделәр.

Олимпиячеләрне спорт җиңүләре белән Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов котлады.

Чын күңелдән Сезне Токиода узган Олимпия уеннарында уңышлы чыгыш ясавыгыз белән котлыйм, - диде Рөстәм Миңнеханов, спортчыларга мөрәҗәгать итеп. - Ярышлар пандемия белән бәйле тәнәфестән соң узуга карамастан, сез чын профессионаллык, осталык, максатчанлык, җиңүгә омтылышны күрсәттегез.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, безнең спортчыларның Олимпия уеннарындагы нәтиҗәләре нәтиҗәсендә Татарстан тагын да зуррак танылды. "Һичшиксез, ярышларда уңышлар-спортчыларның һәм тренерларның тырыш хезмәте, - диде ул.

Татарстан Президенты олимпиячеләр өчен бөтен ил җан атуын искә төшерде.

«Сезнең казанышлар-спорт мәктәпләрендә, түгәрәкләрдә һәм секцияләрдә шөгыльләнүче яшь спортчылар, малайлар һәм кызлар өчен яхшы стимул. Без алга таба да спорт резервы күнегүләре өчен барлык шартларны да тудырачакбыз, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Бүген республикада 11 меңнән артык спорт объекты эшли. Аларның күбесе дөнья стандартларына туры килә. Без заманча спорт комплекслары, йөзү бассейннары, боз сарайлары, спорт мәйданчыклары төзүне, шулай ук объектларны кирәкле җиһазлар, яңа җиһазлар белән тәэмин итүне дәвам итәбез».

Кадерле дуслар, без бөтен республиканы үз хезмәтләре белән данлаган спортчылар, тренерлар белән горурланабыз, әле зур җиңүләр булыр дип ышанам! Сез безгә үз җиңүләрегез һәм казанышлары белән онытылмаслык хис-кичерешләр бүләк итәчәксез. Сәламәтлек һәм уңышлар сезгә!, - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов тантанада катнашучыларга.

Аннары Токиода 2020 елгы XXXII җәйге Олимпия уеннарында җиңүче һәм призер булган спортчыларга Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләре тапшырылды.

Олимпиячеләр югары бүләкләргә - «Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен» ордены, «Дуслык» ордены, «Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен» ордены һ. б. лаек булды.