Казанда «Россия-спорт державасы»форумы старт ала

2021 елның 7 сентябре, сишәмбе

Олимпия чемпионнары, танылган тренерлар һәм сәясәтчеләр «Россия - спорт державасы» форумына җыелачак, ул «Казан Экспо» комплексы территориясендә 8-10 сентябрьдә узачак. Биредә шулай ук дәрәҗәле спорт трофейлары да күрсәтеләчәк һәм килүчеләр өчен күңел ачу зоналары оештырылачак.

Казанда Матыцин, Чернышенко һәм Миңнеханов РФ халкының 70% - ын спортка ничек җәлеп итү турында фикер алышачак

Цифрлаштыру һәм допингка каршы программага багышланган түгәрәк өстәлләр күп булачак

Форумның төп вакыйгасы пленар утырыш булачак, аның төп темасы – 2030 елга кадәр спортны үстерү стратегиясе. ТР Спорт министры Владимир Леонов сүзләренә караганда, яңа унъеллыкка ил халкының 70% ы физкультура һәм спорт белән шөгыльләнергә тиеш.

Пленар утырышның төп темасы - "Стратегия 2030". Без бу вакытка физкультура һәм спорт белән шөгыльләнә торган халыкның 70% - ына ничек ирешү турында сөйләшәчәкбез. Тармакны цифрлаштыру һәм допингка каршы программага багышланган түгәрәк өстәлләр күп булачак, - дип билгеләп үтте Леонов.

Министр шулай ук форумның көн тәртибенә якындагы елларда Россиядә узачак эре спорт чаралары белән бәйле мәсьәләләр, шулай ук гармонияләштерү темасы кертеләчәк, дип өстәде. Пленар утырышта Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Россия вице-премьеры Дмитрий Чернышенко һәм Россия спорт министры Олег Матыцин катнашыр дип көтелә.

Леонид Слуцкий һәм Иван Едешко мастер-класслар үткәрәчәкләр

Форум эшлекле характерда булса да, республика халкы һәм кунаклары өчен зур күңел ачу программасы әзерләнгән. Павильоннарның берсендә «Спорт дөньясы» фестивале узачак, анда 50дән артык тематик мәйданчык оештырылачак. Килүчеләр үзләрен төрле спорт төрләрендә сынап карый алачак.

Активлыклар бик күп. Аерым алганда, спорт квесты бар. Сигез станцияне узарга һәм баллар алырга кирәк булачак, алар өчен призлар каралган. Шулай ук функциональ тест үткәрү зонасы да булачак, анда балалар ике минут эчендә үзләре өчен иң уңайлы спорт төрен билгели алачак. Фестивальнең төп бурычы-балаларны гаджетлардан аерып алу һәм аларга спорт белән үтеп керү мөмкинлеге бирү, - дип хәбәр итте» спорт дөньясы  милли фестиваленең оештыру комитеты рәисе Артем Браславский.

Фестиваль мәйданчыгында спортның күп төрләре буенча турнирлар һәм мастер-класслар узачак, алар арасында теннис, шахмат, Һава-көч атлетикасы, керлинг, кэндо һ.б. бар.

Алар арасында «Рубин» ФК баш тренеры Леонид Слуцкий, баскетбол буенча СССРның атказанган спорт мастеры Иван Едешко, совет футболчысы һәм футбол эксперты Евгений Ловчев һ.б. бар. Чараларда Олимпия чемпионнары, шул исәптән быел медальләр яулаган спортчылар да катнашыр дип көтелә.

Фестивальгә керү бушлай булачак, хәтта алдан теркәлү дә кирәк булмаячак. Фестиваль мәйданчыкларын «Казан Экспо» га 8-10 сентябрь көннәрендә килүчеләр карый алачак. Логистиканы гадиләштерү өчен бу көннәрдә Казанның Үзәк вокзалыннан күргәзмә комплексына кадәр аерым түләүсез электричка йөриячәк.

Гагарин кубогы һәм Татарстан клублары бүләкләре

Фестивальнең бер павильонында күргәзмә ачылачак, анда илнең 10 төбәгеннән стендлар, шулай ук форумның спонсорлары һәм партнерлары тәкъдим ителәчәк.

Аерым алганда, Омск өлкәсе стендында быел «Авангард»откан Гагарин Кубогын карарга мөмкин булачак. Аларның тренажер-тиры да булачак.

Моннан тыш, үз стендын ArtAccord күргәзмәсе тәкъдим итәчәк, анда танылган рәссамның исеме әлегә аталмаган картиналары эленәчәк.

Күргәзмәдә Татарстан экспозициясе дә булачак. Анда «Рубин» ФК, «Ак Барс» ХК, «Синтез» ВК, «УНИКС» БК һәм башка бик күп спорт клублары бүләкләре тәкъдим ителәчәк. Биредә шулай ук Татарстанда узган 2013 елгы Универсиада, 2015 елгы Спортның су төрләре буенча дөнья чемпионаты һәм 2018 елгы Футбол буенча дөнья чемпионаты кебек эре спорт чаралары турында мәгълүмат урнаштырылачак.

Күргәзмә павильоны шулай ук татарстанлыларга һәм республика кунакларына бару өчен ирекле булачак.