Казанда II Бөтенроссия урам уеннары (URBAN GAMES) старт алды

2021 елның 10 июле, шимбә

Казанның «УРАМ» экстрим-паркында II Бөтенроссия урам уеннары (URBAN GAMES) старт алды. 10-11 июльдә катнашучылар 6 спорт төре буенча 63 комплект медаль уйнатачак.

Ачылыш тантанасы башында Россия Федерациясе Спорт министрлыгының Физик культура һәм массакүләм спорт департаменты директоры урынбасары Ирина Прасканова катнашучыларга РФ спорт министры Олег Матыцин сәламләвен тапшырды.

«Кадерле дуслар, Россия Федерациясе Спорт министрлыгы исеменнән һәм шәхсән үз исемемнән II Бөтенроссия урам уеннарын (URBAN GAMES) оештыручыларны, оештыручыларны һәм кунакларны сәламлим. Халыкны физкультура һәм спорт белән даими шөгыльләнүгә тарту, сәламәт яшәү рәвеше кыйммәтләрен формалаштыру – безнең дәүләтнең өстенлекле бурычы. Бу максатларга «спорт – тормыш нормасы»федераль проекты юнәлдерелгән. II Бөтенроссия урам уеннарын (URBAN GAMES) үткәрү ярыш һәм мавыктыргыч спорт төрләрен үстерүгә, талантлы яшьләрне сәламәт хәрәкәт активлыгына җәлеп итүгә ярдәм итәчәк.

Ышанам ки, бу ярышлар югары дәрәҗәдә узачак һәм төрле ярышлар үткәргәндә Татарстан Республикасы күрсәткән дустанә атмосфера белән истә калыр. II Бөтенроссия урам уеннарында катнашучыларга (URBAN GAMES) кызыклы эмоцияләр, якты тәэсирләр һәм лаеклы җиңүләр телим».

Татарстан Республикасының яшьләр эшләре буенча министры Дамир Фәттахов билгеләп үткәнчә, Казан мондый спорт бәйрәмен уздыруга бик шат.

Без УРАМ  паркы, уйлап табылган, төзелгән, хәзер Татарстан Республикасы яшьләре белән идарә итә торган урын турында горурланып сөйлибез. Аннан башка бу парк юк иде. Казанда II Бөтенроссия урам уеннарын (URBAN GAMES) үткәрүгә чын күңелдән шат! Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы министрлыкларыннан дусларыбызга Рәхмәт, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка бу катлаулы вакытта безнең инициативаны хуплаганнары өчен рәхмәт. Иң көчлеләр җиңсен, әмма без мондый спорт бәйрәменә шат!

Татарстан Республикасының спорт министры урынбасары Илдар Садриев Бөтенроссия урам уеннарын (URBAN GAMES) Казанда уздыру традициясе дәвам итәр, дигән ышаныч белдерде.

«Татарстан Республикасы җитәкчелеге тарафыннан халык спорт белән шөгыльләнсен өчен күп эшләнә. Казанда Уеннарны уздыру-илнең иң спорт төбәге. Алга, алга!»

Дәүләт Думасы депутаты, Россиянең атказанган тренеры Ольга Павлова тиздән Токиода узачак Олимпиадада Россия данын яклаячак велосипедчы Ирек Ризаевка уңышлар теләде.

«Берничә ел элек брейк-данс, скейтбординг яки 3-нче баскетбол олимпия спорт төрләрен кысрыклаячак, дип азлар гына уйлый ала иде. Әмма бу-яшьләрнең таләбе, һәм ул Олимпия программасын формалаштыра. Токиода Мин Ирек Ризаев өчен җан атачакмын, ул Татарстан һәм Россия өчен бүләк алыр дип уйлыйм. Спорт белән шөгыльләнүегез өчен барыгызга да рәхмәт. Яхшы хис-кичерешләр телим!»

Шулай ук сәламләү сүзе белән «Локомотив» Россия физкультура җәмгыяте генераль директоры урынбасары Алексей Хомяков чыгыш ясады.