Казан олимпия резервы училищесында республикада спорт резервын һәм тармак кадрларын әзерләү буенча семинар-киңәшмә узды

2021 елның 8 июле, пәнҗешәмбе

Бүген Казан олимпия резервы училищесында «спорт резервын һәм тармак кадрларын әзерләү буенча физик культура һәм спорт кластерының үзара хезмәттәшлеге турында»семинар-киңәшмә узды.

Утырыш башланганчы Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Алмаз Мингулов, Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең физик культура һәм спорт өлкәсендә идарә органнары җитәкчеләре белән бергә училище инфраструктурасын, Гамова мәктәбе бинасын, «Искра» лагере территориясен, шулай ук спорт комплексын һәм «Олимпиец»бассейнын карадылар.

Экскурсиядән соң училищеның актлар залында киңәшмә уздырылды, анда РФ Федераль Җыены Дәүләт Думасы депутаты Илдар Гыйльметдинов, ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов һәм «Казан олимпия резервы училищесы» ДБМУ директоры Рамил Шакиров катнашты.

Киңәшмә барышында спорт резервын әзерләү буенча мәгариф учреждениеләренең мөмкинлекләре каралды, муниципаль районнарда спорт-сәләтле балаларны ачыклау, аларны олимпия резервы училищесына һәм Идел буе физик культура һәм спорт университетына республиканың спорт резервын формалаштыру буенча максатчан һәм системалы эш алып бару, шулай ук кадрлар тармагын формалаштыру буенча бурычлар билгеләнде.

Бүген безнең алда зур бурычлар тора, аларның берсе – республиканың спорт резервын әзерләү, Татарстаннан килгән спортчылар Олимпия уеннарына бары тик үссен өчен. Олимпия резервы училищесы – 2 процесс берләштерелгән уникаль республика белем бирү учреждениесе-спортчылар тарафыннан белгечлек алу һәм 19 спорт төре буенча спорт әзерлеге узу. Министрлык тарафыннан республика районнарыннан спорт-сәләтле балалар һәм яшүсмерләрнең керүенә ел саен контроль үткәреләчәк.- диде Хәлил Шәйхетдинов.

Утырышка нәтиҗә ясап, РФ Федераль Җыены Дәүләт Думасы депутаты Илдар Гыйльметдинов олимпия резервы училищесында спорт әзерлеге алып барыла торган спорт төрләрен яңадан карарга һәм киләчәктә үсәргә теләгән кешеләрне өстәргә кирәклеген билгеләп үтте.