Күн туп шәһәр турнирында җиңүчеләр Россия җыелма командасы футболчыларының автографлары белән туплар алдылар

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Казанда яшь футболчылар арасында «Күн туп»турнирының шәһәр этабы тәмамланды. Совет районының «Авангард» командасы өлкән яшь төркемендә «Ишегалды спорты» дивизионында чемпион булды. Финал матчлары бүген «Хезмәт резервлары»стадионында узды.

Хәлиткеч уенда «Авангард» футболчылары белән Яңа Савин районының 179-нчы номерлы гимназиясе командасы очрашты. Матчның нәтиҗәсе пенальти сериясе булды – Совет районы спортчылары көндәшләрен 3:2 исәбе белән җиңде. Киров районының 70-нче номерлы мәктәбе командасы өлкән төркем турнир таблицасында өченче урынны алды.

Шәһәрне республика дәрәҗәсендә тәкъдим итү хокукы өчен өч яшь категориясендә 171 команда көч сынашты: кече (2010-2011 еллар), Урта (2008-2009 еллар) һәм өлкән (2006-2007 еллар). Бу 3 мең 420 яшь футболчы. «Спорт» дивизионында барлык өч яшь төркемендә дә Вахитов районы урта мәктәбе командалары җиңүче булды.

Ярышларның шәһәр этабына йомгак ясау тантанасында ТР Спорт министры Владимир Леонов, Казан Башкарма комитеты җитәкчесе Рөстәм Гафаров, шәһәр футбол федерациясе рәисе Евгений Варакин, «Рубин» футбол клубы ветераны Альберт Фәйзуллин, ТР футбол федерациясе рәисе Александр Гусев, Казанның Физик культура һәм спорт комитеты рәисе Альберт Салихов һәм район администрацияләре башлыклары катнашты.

Катнашкан барлык командалар да җиңүчеләр дип саныйм. Хәзерге яшь спортчылар киләчәктә илебезне Россиянең һәм дөньяның иң яхшы стадионнарында яклаячакларына ышанам. Сезгә матур уеннар, ә җанатарларга – Бердәм ярдәм телим. Шулай ук республика Хөкүмәтенә безнең шәһәрдә булган спорт инфраструктурасы өчен рәхмәт белдерәсем килә, - диде Р.Гафаров. Ул ассызыклаганча, егетләр «Күн туп» юбилей турнирында катнаштылар – ярышлар инде 55 елдан артык уздырыла.

Александр Гусев сүзләренә караганда, Күн туп  яшь футболчыларга спортта үсәргә мөмкинлек бирә. «Без киләчәктә дә бу хәрәкәтне алга этәрәчәкбез. Казанда барысы да югары профессиональ дәрәҗәдә үтүе бик күңелле. Барлык катнашучылар да билгеле бер чыныгу, тәҗрибә һәм осталык алдылар. Барлык яшь футболчыларга киләчәктә дә һөнәри үсеш телим. Без сездән безнең командаларны ныгытырлык атаклы футболчылар үсүен телибез, - диде ул.

Җиңү медальләреннән тыш, катнашучыларның кайберләре өстәмә бүләкләр дә алды. Матч нәтиҗәләре буенча иң яхшы капкачы «Авангард» командасы уенчысы Илсур Сабиров, иң яхшы сакчы – 83 – нче номерлы лицей командасы уенчысы Кәрим Мисалов, иң яхшы һөҗүмче-70-нче номерлы мәктәп уенчысы Оскар Ихсанов, ә турнирның иң яхшы уенчысы дип 179-нчы номерлы гимназия футболчысы Әмир Еникеев табылды. Аларга истәлекле статуэткалар, «Рубин» футбол клубыннан бүләкләр һәм футбол буенча Россия җыелма командасы уенчыларының автографлары белән туплар тапшырылды.

Исегезгә төшерәбез, «Күн туп» Бөтенроссия турниры – футбол буенча балалар-яшүсмерләр ярышлары. Беренче турнир 1964 елда легендар совет капкачысы Лев Яшин инициативасы буенча узды, ләкин аны бер яшь төркемендә генә үткәрделәр. Бүгенге көндә ярышлар өч яшь төркемендә үткәрелә һәм Россия Федерациясе территориясендә футбол буенча иң массалы ярышлар булып санала.

Быел командалар гомуми белем бирү мәктәпләре, яшүсмерләр клублары, яшәү урыны буенча клублар һәм спорт мәктәпләре базасында формалашкан. Барлык уеннар да шәһәрнең заманча муниципаль стадионнарында уза, алар арасында Үзәк стадионның футбол-җиңел атлетика манежы, «Тасма», «Ракета», «Күн туп», «Хезмәт резервлары» һ.б. бар.