ТР Спорт министрлыгында Саха (Якутия)Республикасы делегациясе белән очрашу узды

2021 елның 7 июне, дүшәмбе

Бүген ТР Спорт министрлыгының конференц-залында республиканың спорт ведомствосы җитәкчелегенең Саха (Якутия) Республикасы спорт делегациясе белән очрашуы узды. Киңәшмәдә ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, «ТР мас-рестлинг Федерациясе» региональ иҗтимагый оешмасы башкарма директоры Дмитрий Стрелков, «ТР Көрәш федерациясе» региональ иҗтимагый оешмасы башкарма директоры Равил Хәйруллин, шулай ук Республика милли спорт төрләре үзәге директоры И.и. Халиков катнашты. В. Манчара Гаврил Мохначевский, мас-рестлинг буенча судья Иван Сивцев һәм башкалар.

Киңәшмә барышында катнашучылар ике республикада да милли спорт төрләрен үстерү турында фикер алыштылар. ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов төбәктә спорт инфраструктурасы үсеше һәм милли көрәшнең популярлыгы турында сөйләде.

Очрашуда яклар шулай ук 8 июньдә 15:00 сәгатьтә «Батыр»спорткомплексында узачак Татарстан Республикасы һәм Саха (Якутия) Республикасы спорт җыелма командалары арасында узачак матч очрашулары турында да фикер алыштылар.

Очрашу барышында спортчылар милли көрәш тәҗрибәсен үзләштерәчәкләр. Татарстан көрәшчеләре милли көрәш буенча күрсәтмә көрәшләр уздырачак һәм кунакларда хапсагай һәм мас-рестлинг сәнгатенә өйрәнәчәк.

Ярышлар Татарстан Республикасының Саха (Якутия) Республикасы Милли спорт төрләрен популярлаштыру һәм үстерү, шулай ук республикалар арасында дустанә спорт элемтәләрен ныгыту кысаларында үткәрелә.

Мас-рестлинг буенча ярышлар җиде авырлык категориясендә узачак: 60 кг, 70 кг, 80 кг, 90 кг, 105 кг, 125 кг һәм 125 + кг.

Хапсагай 57 кг, 65 кг, 75 кг, 85 кг, 95 кг һәм 95+ кг авырлык категорияләрендә узачак.

Милли көрәш 65 кг, 70 кг, 75 кг, 80 кг, 85 кг, 100 кг һәм 100+ кг авырлык үлчәвендә тәкъдим ителәчәк.