Рөстәм Миңнеханов: «Ак Барс» ярдәмендә Татарстанда хоккей-спортның иң популяр төрләренең берсе

2020 елның 25 декабре, җомга

«Ак Барс» ның спорт казанышлары аркасында Татарстанда хоккей спортның иң популяр төрләренең берсе булып тора. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «Ак Барс»хоккей клубын олылау тантанасында хәбәр итте. Чара Казан Кремлендә узды.

Исегезгә төшерәбез, коронавирус пандемиясе үсеше фонында Континенталь хоккей лигасы 2019/202020 сезонын җиңмәскә дигән карар кабул итте. Россия чемпионатының йомгаклау таблицасындагы урыннар плей-оффның беренче раунды һәм КХЛның даими чемпионаты нәтиҗәләрен исәпкә алып бүленде. Шулай итеп,» Ак Барс " Россия Хоккей федерациясе карары буенча көмеш призер булды.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, узган сезон бөтен дөнья спорты өчен гаять катлаулы булды. «Кискен һәм компромисссыз көрәштә безнең команда Көнчыгыш конференциясендә беренче урынны алды һәм плей-оффның беренче раундында җиңү яулады. «Ак Барс» Россия чемпионатының көмеш медальләренә лаек булуга карамастан, безнең өчен сез чемпионнар. Уңышка ирешү һәм республикага дүртенче Гагарин Кубогын алып килү өчен бөтен мөмкинлекләребез бар иде», - дип ышаныч белдерде Рөстәм Миңнеханов.

ТР Президенты ассызыклаганча, команданы уңышлы әзерләү-барлык коллективның: уенчыларның, тренерлар составының, белгечләрнең һәм хезмәт күрсәтүче персоналның, клуб җитәкчелегенең максатчан һәм планлы эше. Хоккейчылар өчен тренировкалар һәм уңышлы чыгыш ясау өчен максималь уңайлы шартлар тудырылган. Алар Казан командасын Татарстанда гына түгел, республикадан читтә дә хуплыйлар.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, бүген республикада хоккей белән 30 меңгә якын кеше шөгыльләнә. Хоккейда 48 спорт мәктәбенең 48 бүлекчәсендә 9 меңгә якын бала һәм яшүсмер, югары һәм урта махсус уку йортларында 32 команда, бөтен Татарстан буенча 200 дән артык һәвәскәр команда уйный.

Хоккей уйнау өчен бик уңайлы шартлар тудырылган, дип билгеләп үтте ТР Президенты. Күптән түгел Яр Чаллыда, Лаеш һәм Балык Бистәсе районнарында яңа боз сарайлары ачылды. Бүген 31 муниципаль берәмлектә 49 боз сарае исәпләнә. Бу илдә иң яхшы күрсәткечләрнең берсе.

«Сез киләчәктә дә безне спорт казанышлары белән сөендерерсез дип ышанам. Агымдагы сезонның башлангыч нәтиҗәләре моны раслый. Сезгә уңышлар һәм ышанычлы җиңүләр телим», - дип өстәде ТР Президенты.

Аннары Рөстәм Миңнеханов спортчыларга, хезмәткәрләргә һәм команда җитәкчелегенә «ТАССР төзелүгә 100 ел» медальләре, Татарстан Республикасы Президенты Рәхмәтләрен һәм 2019/20 сезонының көмеш медальләрен тапшырды.