Владимир Леонов: «Безнең бүгенге максат-бөтен республика буенча футбол белән шөгыльләнү өчен ел әйләнәсе манежлар төзү»

2020 елның 18 ноябре, чәршәмбе

Бүген Яшел Үзән шәһәрендә мини-футбол белән шөгыльләнү өчен беренче ябык манеж ачылды. Объект Универсаль спорт мәйданчыклары һәм аз чыгымлы спорт корылмалары төзү буенча республика программасы кысаларында төзелде.

ТР Спорт министры Владимир Леонов футболчыларга мондый манежлар төзү ел әйләнәсе шөгыльләнергә мөмкинлек бирәчәк, дип сөйләде:

«Бу манеж - ул шундый тәҗрибә тарихы. 2020 елда без «мини-Манеж»дигән ниндидер проект ясадык. Өчен зур булмаган шәһәрләр, манежи мондый дәрәҗәдәге бик яхшы гамәлгә: алар шактый компактные һәм кыйммәтле түгел. Шул ук вакытта биредә иң кирәкле нәрсәләр урнаштырылган: мини-футбол уеннары өчен кыр, спортчылар һәм тренерлар өчен киенү-чишенү бүлмәләре һәм башка инфраструктура. Кыскасы, биредә ел әйләнәсе күнегүләр үткәрү өчен барысы да бар. Без мондый объектларга ихтыяҗ зур булуына инандык һәм киләсе 2021 елга без инде бездә булган программага 4 шундый проект керттек. Шуңа күрә киләсе елда Чистай, Әлмәт, Зәй һәм Буада манежлар барлыкка киләчәк, дип әйтә алабыз.

Бүгенге көндә футболчылар өчен тренировка процессын нәкъ менә кышкы чорда оештыру проблемасы бар һәм мондый объектлар ел әйләнәсе уңайлы шартларда шөгыльләнергә мөмкинлек бирә. Безнең республикада футбол спортның иң популяр төрләренең берсе булуын танырга кирәк: тарихи яктан шулай булды. Кешеләр безнең спорт мәктәпләре, ветераннар һәм хәтта һәвәскәрләр дәрәҗәсендә футбол уйный башлый. Мин ышанам ки, мондый төрдәге манежларга ихтыяҗ булачак», - дип сөйләде министр.

2013 елдан башлап, ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән, барлык муниципаль берәмлекләрдә универсаль спорт мәйданчыклары һәм блок-модульле чаңгы базалары төзү буенча масштаблы проект гамәлгә ашырыла. 2013 елдан 2020 елга кадәр Татарстан Республикасында 1119 универсаль спорт мәйданчыгы төзелде, шул исәптән 2020 елда 92 шундый объект. «Яшел Үзән» ябык футбол манежы программада беренче ябык манеж булды. 2021 елда шундый ук объектлар Чистай, Буа, Әлмәт һәм Зәй шәһәрләрендә төзеләчәк.

Яңа объект Мирный микрорайонында Комаров ур., 99 адресы буенча урнашкан спорт мәктәбе янында урнашкан. Киләсе елда Манеж янында яңа балалар бакчасы һәм гомуми белем бирү мәктәбе төзү планлаштырыла. Манеж фойесында 12 урынга ике киенү-киенү бүлмәсе, өч душ бүлмәсе, беренче медицина ярдәме, тренер, инвентарь, мини-футбол белән шөгыльләнү залы урнашкан. Көнне манежны 96 кеше кабул итә алачак.

Яңа объект Яшел Үзән муниципаль районының «3 нче спорт мәктәбе» балансына тапшырылды, анда хәзер 751 бала футбол белән шөгыльләнә. Манежны ачу тәрбияләнүчеләрне 850 кешегә кадәр арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

Объектны ачу тантанасында РФ Дәүләт Думасы депутаты Илдар Гыйльметдинов, ТР Спорт министры Владимир Леонов, Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев, ТР футбол федерациясе вәкилләре һәм башкалар катнашты.