ТР Спорт министрлыгында 2022 елда Казанда Бөтендөнья кышкы Олимпиада уеннарын үткәрү турында фикер алыштылар

2020 елның 29 июле, чәршәмбе

29 июльдә Татарстан Республикасы спорт министрлыгында 2022 елда Казанда узачак Махсус Олимпиада Бөтендөнья кышкы Уеннарын оештыру мәсьәләсе буенча киңәшмә узды.

Киңәшмәдә ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, ТР Спорт министры урынбасары Илдар Садриев, ТР Спорт министрлыгының югары казанышлар спортын үстерү бүлеге башлыгы Раиф Вафин, спорт һәм социаль проектлар дирекциясе генераль директоры Максим Денисов, спорт һәм социаль проектлар дирекциясе генераль директоры урынбасары Дмитрий Михайлов, спорт һәм социаль проектлар дирекциясе генераль директоры урынбасары Ранко Тепавчевич, Россия Махсус Олимпиадасы генераль директоры Егор Лебедев катнашты, Россия Махсус Олимпиадасы генераль директорының беренче урынбасары Мария Ракова, Россия Махсус Олимпиадасы генераль директоры урынбасары Павел Кукушкин, Россия Махсус Олимпиадасы генераль директоры урынбасары Светлана Головинская, Россия махсус олимпиадасының Халыкара бүлеге җитәкчесе Антон Булычев, Россия махсус олимпиадасының спорт директоры Юлия Родина һәм «Идел буе физик культура, спорт һәм туризм дәүләт академиясе» федераль дәүләт бюджет мәгариф учреждениесенең адаптив физик культура һәм тормыш иминлеге кафедрасы мөдире Лариса Парфенова катнашты.

«Без илебездә һәм бөтен дөньяда агымдагы эпидемиологик хәлне, без булган шартларда чараны югары дәрәҗәдә оештыру өчен, исәпкә алырга тиеш. Безнең дәрәҗәле халыкара ярышлар уздыру буенча кирәкле тәҗрибәбез бар, без аны спорт һәм социаль проектлар дирекциясенең тату командасы белән бергә тормышка ашырабыз. Бүгенге көндә без эшкә тулысынча әзер», - диде ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов.

Уеннарны уздыру махсус спорт хәрәкәте үсешенә ярдәм итәчәк, шулай ук Җәмгыятьтә инклюзив мәдәният формалаштырырга ярдәм итәчәк.

Казан Уеннарны уздыру өчен Халыкара Координация советы тарафыннан берничә тапкыр масштаблы халыкара ярышларны кабул иткән һәм Инклюзив берләшмәләр вәкилләре катнашында чаралар оештыру буенча уңышлы тәҗрибәгә ия шәһәр репутациясе аркасында сайланды. Мондый вакыйгалар җәмгыятьтә Россиядә дә, бөтен дөньяда да интеллектуаль үсеш үзенчәлекләре булган кешеләргә карата уңай үзгәрешләргә ярдәм итә.

Шәһәр Бөтендөнья кышкы уеннары программасын тәшкил итүче 7 спорт төре буенча ярышлар уздыру өчен яхшы әзерләнгән: тау чаңгысы спорты, Сноуборд, флорбол, чаңгы ярышлары, фигуралы шуу, шорт-трек һәм кар чаналарында йөгерү. Проект Россия һәм Татарстан Республикасы Хөкүмәте тарафыннан хупланачак.

Бөтендөнья кышкы Олимпиадада 108 илдән 2000 спортчы һәм юнифайд-партнер (интеллектуаль үсеш үзенчәлекләреннән башка) катнашачак. Шулай ук аларга 3000 гә якын волонтер һәм 4000 мактаулы кунак һәм аларның гаилә әгъзалары да кушылачак.