Татарстанга «Демография» милли проекты буенча икенче боз катыру машинасы китерелде

2020 елның 28 мае, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында «Демография» милли проектының «Спорт – тормыш нормасы»федераль проектын тормышка ашыру дәвам итә. 27 майда Казанга Zamboni 446 бозны чистарту һәм су сибү өчен яңа Машина килде. Ул Минзәлә муниципаль районының «Яшьлек» боз сараена куелачак.

Әлеге объектта шул ук исемдәге «Юность» спорт мәктәбе бар, анда 174 спортчы шөгыльләнә. 133 бала хоккей бүлегендә шөгыльләнә, 41е – тимераякта фигуралы шуу бүлегендә. Тренерлык эшчәнлеген 5 тренер башкара – хоккей буенча-4, фигуралы шуу буенча тагын 1 тренер.

Спорт объекты 2007 елда ачылган иде, шуннан бирле анда боз өю җайланмалары яңартылмаган. «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын «Демография» милли проектын гамәлгә ашыру Татарстан спорт мәктәпләрендә искергән җиһазларны яңартырга мөмкинлек бирәчәк.

«Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын тормышка ашыру кысаларында «Демография» илкүләм проекты кысаларында 2020 елда Татарстанның боз сарайларына 2 яңа боз катыргыч машина китерү планлаштырылган. Моңа кадәр шундый ук җиһазлар «Олимпия» боз сараена җибәрелгән иде.Кама Аланы штп.

2019 елдан «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасында «Демография» милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында республиканың спорт мәктәпләренә хоккей җиһазлары комплектлары китерелә. Әйтик, 2019 елда 2 яңа «Olympia Millennium H» боз салу машиналары Буа һәм Лениногорск Боз сарайларына куелды.

Исегезгә төшерәбез, «Спорт – тормыш нормасы» федераль проекты «Демография» илкүләм проектының сәламәт яшәү рәвеше алып баручы гражданнар өлешен, шулай ук физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүче гражданнарның Россия Федерациясендә 55% ка кадәр арттыруны күздә тота.

Россиянең милли проектларын билгеләүче һәм раслаучы «2024 елга кадәрге чорга Россия Федерациясе үсешенең милли максатлары һәм стратегик бурычлары турында» тиешле указга Россия Президенты Владимир Путин 2018 елның 7 маенда кул куйды.