Биектауда герой-шагыйрь Муса Җәлил призларына көрәш турниры узачак

2020 елның 11 феврале, сишәмбе

Бүген «Татар-информ» МА мәйданчыгында герой-шагыйрь Муса Җәлил призына көрәш буенча ачык республика ярышлары уздыруга багышланган матбугат конференциясе узды. Спикерлар булып ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, «Ватаным Татарстан» газетасы баш мөхәррире Гөлнара Сабирова, ТР Көрәш федерациясе башкарма директоры Равил Хәйруллин һәм Биектау муниципаль районы Башкарма комитетының яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге башлыгы Нәфис Миңнебаев чыгыш ясадылар.

13-15 февральдә Биектау муниципаль районының «Биектау» спорт комплексы базасында (Үзәк ур., 11А) көрәш буенча 57 нче турнир узачак. Ярышлар традицион булып тора һәм «Ватаным Татарстан»республика газетасы тарафыннан гамәлгә куелган.

Татарстанның спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, «Ватаным Татарстан» газетасы тарафыннан гамәлгә куелган Муса Җәлил исемендәге турнир көрәшләр дөньясында иң дәрәҗәле турнирларның берсе булып тора:

"Көрәшчеләр өчен бу ярышларда катнашу һәм Җиңү зур уңыш санала. Биредә катнашучылар һәм командалар арасында көндәшлек көчле булачак", - диде Хәлил Хәмит улы.

Биектау районы турнирны үткәрү хокукын инде өченче тапкыр алды. Элегрәк «Биектау»турнирны 2016 һәм 2018 елларда кабул иткән иде.

Ярышларда 400 дән артык спортчы катнашачак, алар Татарстан Республикасы шәһәрләре һәм районнарыннан 45 команда, шулай ук Башкортостан, Марий Эл һәм Чуваш Республикасы командалары катнашачак. Алар 60 кг, 65 кг, 70 кг, 75 кг, 80 кг, 85 кг, 85 кг, 90 кг, 100 кг, 130 кг һәм 130 кг.нан артык авырлык категорияләрендә җиңүчеләрне билгеләячәк.

Ярышларны ачу тантанасы 14 февральдә 10: 00 сәгатьтә була.

Традицион рәвештә, Татарстан Республикасының Көрәш федерациясе, әлеге турнирны уздыру вакытында узып баручы елга йомгак ясый һәм Татарстан Республикасы Көрәш федерациясенең Мактау грамоталары һәм кыйммәтле призлары белән бүләкләнә.