Данис Зарипов һәм Милена Быкова-Татарстан Республикасында Ел спортчылары

2019 елның 18 декабре, чәршәмбе

18 декабрьдә Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясенең «Академия» концертлар залында «Ел спортчысы-2019»тантаналы чарасы узды.

Узган елда спортта зур уңышларга ирешкән спортчыларны һәм аларның барысын да котлауда Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, статс-секретарь – Россия спорт министры урынбасары Надежда Ерастова, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, шулай ук Бөтенроссия спорт федерацияләре җитәкчеләре, танылган россия спортчылары һәм Олимпия чемпионнары катнашты.

Премиянең мәртәбәле кунаклары арасында Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты, Россия синхрон йөзү федерациясенең беренче вице-президенты Ольга Павлова, Россиянең Суга сикерү, синхрон йөзү һәм су полосы федерациясе президенты, Россия Олимпия комитеты башкарма комитеты бюросы әгъзасы, Европа йөзү лигасы (LEN) бюросы әгъзасы Алексей Власенко, Бөтенроссия йөзү федерациясе президенты Владимир Сальников, Россия чаңгы узышлары федерациясе президенты Елена Вяльбе, Россия Теннис федерациясе президенты Шамил Тарпищев, Россия тхэквондо берлеге президенты Анатолий Терехов бар иде., танылган спортчылар, Олимпия уеннары җиңүчеләре һәм призерлары Светлана Ромашина һәм Алексей Немов.

Моннан тыш, Идел буе спорт академиясе фойесында спорт клублары, проектлар һәм спорт министрлыгы партнерлары күргәзмәсе оештырылган иде. Анда «Дом Роналда Макдоналда» хәйрия фонды, «Динамо» ФСО, «Ак Барс» ХК, «Рубин» ФК, «Уникс» БК, «Казаночка» БК, ТР Волейбол федерациясе, «КАМАЗ-Мастер» командасы, TIMERMAN сериясе, «Яшел фитнес» социаль-спорт проекты, Су спорт төрләре буенча «Синтез» спорт клубы, синхрон йөзү мәктәбе тәкъдим ителде.

Бүләкләр «Массакүләм физик культура һәм спорт», «Татарстанның спорт өметләре», «спорт иҗтимагый оешмалары», «спортның уен һәм Олимпия булмаган төрләре», «Массакүләм мәгълүмат чаралары», «Олимпия өметләре», «Махсус бүләкләр» блокларында үз ияләрен тапты. Премиянең төп бүләкләре – «Ел спортчысы», «ел командасы» һәм «ел тренеры». 2019 елда «Ел спортчысы» икенче тапкыр яңа ел кичәсе белән берләштерелгән форматта узды, ул яшь спортчылар, аларның тренерлары һәм бөтен балалар спорты өчен елга нәтиҗәләр ясый.