Фәрит Мөхәммәтшин ТР Волейбол федерациясе президиумы утырышын уздырды

2019 елның 26 октябре, шимбә

ТР Спорт министрлыгында ТР Волейбол федерациясе президиумының киңәйтелгән утырышы узды.

26 октябрьдә ТР Волейбол федерациясе Президиумының ТР Дәүләт Советы Рәисе, ТР Волейбол федерациясе президенты Фәрит Мөхәммәтшин рәислегендә киңәйтелгән утырышы узды.

Утырыш эшендә шулай ук ТР Спорт министры Владимир Леонов, ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Станислав Андреев, ТР Яшьләр эшләре һәм спорт министры урынбасары Ринат Садыйков, шулай ук спорт һәм мәгариф бүлеге җитәкчеләре, мәктәп волейбол лигасының муниципаль дирекцияләре вәкилләре, республика районнары һәм шәһәрләре, министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләре катнашты.

Утырышның көн тәртибенә ике мәсьәлә кертелгән – «Татарстан Республикасы мәктәп волейбол лигасы» проектын гамәлгә ашыру, шулай ук «2022 елга кадәр Татарстан Республикасында волейболны үстерү концепциясен гамәлгә ашыру чаралары турында».

«Спорт елы Волейбол федерациясе өчен бик киеренке һәм катлаулы булды. Төрле факторлар осталарның ирләр һәм хатын – кызлар командасы чыгышларына тәэсир итте-составтагы үзгәрешләр дә булды, бу табигый процесс. Шуның белән бергә без республика эчендә, зонаара һәм зона чемпионнарында бик күп ярышлар уздырдык, волейбол массасын үстерүгә җитди игътибар бирдек.

Элегрәк без волейбол мәктәпләре, хөкемдарлык һәм яраткан спорт төренең активлыгын арттыруга юнәлдерелгән кайбер башка мәсьәләләрне караган идек инде. Гомумән алганда, узган елны без уңай бәялибез», - дип белдерде Фәрит Мөхәммәтшин.

Татарстанда оештырылган һәм гамәлгә ашырыла торган мәктәп волейбол лигасы проекты бик уңышлы, дип билгеләп үтте Фәрит Хәйрулла улы.

«Моңа республиканың шәһәр һәм районнары җитәкчеләре, региональ спорт министрлыгы, Мәгариф һәм фән министрлыгы, Яшьләр министрлыгы да катнаша. ТР Дәүләт Советы Рәисе, ТР Волейбол федерациясе Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР Волейбол федерациясе президенты Фәрит Мөхәммәтшин, ТР Волейбол федерациясе президенты, ТР Волейбол федерациясе президенты Фәрит Мөхәммәтшин, «Зенит – Казан» волейбол клубы президенты Рөстәм Кантюков һ.б. бар иде.

Фәрит Хәйрулла улы республикада массакүләм волейболны үстерү мәсьәләләренә дә игътибар бирде:

«Без ветераннар арасында волейбол кебек массалы Индикаторы турында да бер минутка да онытмыйбыз-узган елда безнең командалар республиканың берничә шәһәрендә үсеш алган пляж волейболы, әлбәттә, авыл җирендә волейбол, сәнәгать чаралары хезмәткәрләре арасында уңышлы чыгыш ясадылар. Без мәктәп һәм югары уку йортлары укучылары арасында волейбол туплары, инвентарь да актив тапшырдык», - дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин.

Утырыш кысаларында Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов та чыгыш ясады:

«Безнең «Динамо-УОР-Казан» командасын котлыйсы килә, ул шушы көннәрдә тарихта беренче тапкыр яшьләр лигасы Кубогы иясе булды – Безнең кызлар Калининградта узган ярышларда уңышлы чыгыш ясады. Бу да безнең ресурс, безнең резерв, ТР Волейбол федерациясе, профессиональ клубларыбыз, олимпия резервы Казан училищесы белән эшләү нәтиҗәсе.

Гадәттәгечә, волейбол-республикада иң популяр спорт төрләренең берсе, аның белән 38 меңгә якын кеше шөгыльләнә. Спорт төрен популярлаштыруда лига да, шул исәптән мәктәп волейбол лигасы да җитди ярдәм була. Бу алга таба җитди хәрәкәт: бүгенге көндә без илдә иң җитди спорт инфраструктураларының берсенә ия һәм бу объектлар базасында мәктәпләр яки волейбол бүлекләре урнашуы бик мөһим. Бүген республиканың 170 спорт мәктәбенең 30ында волейбол бүлеге бар-бу яхшы процент, без аны үстерергә омтылабыз. Волейбол үсә, без ел саен үсеш күрәбез, алга таба хәрәкәтне күрәбез. Безнең титул командаларыннан тыш, без, ТР Спорт министрлыгы буларак, массакүләм волейболны үстерүгә аерым игътибар бирәбез.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елда безнең ил, аерым алганда, Казан волейбол буенча дөнья чемпионатын кабул итәчәк-зур вакыйга, аңа әзерлеккә без клублар, Федерация, федераль оештыру комитеты белән бергә җәлеп ителгән», - дип билгеләп үтте үз чыгышында Владимир Леонов.

Чарада катнашучыларга ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Станислав Андреев та мөрәҗәгать итте. «Зенит-Казан» ВК директоры Олег Брызгалов «Татарстан Республикасының мәктәп волейбол лигасы» проектын гамәлгә ашыру турындагы доклад белән чыгыш ясады.

«2022 елга кадәр Татарстан Республикасында волейболны үстерү концепциясе нигезләмәләрен гамәлгә ашыру чаралары турында» доклад белән ТР Волейбол Федерациясе төбәкләрендә волейболны үстерү комитеты рәисе Руслан Насыйров чыгыш ясады.

Федерация чакыруы буенча, махсус программаны эшләүдә Россиянең атказанган тренеры В. Н. Бабакин һәм Идел буе академиясенең профессорлар составы катнашты. Курслар программасы Россия волейбол мәктәбенә генә түгел, дөньяның алдынгы илләренең иң яхшы мәктәпләренә дә нигезләнә.

Утырыш ахырында ТР Волейбол федерациясе президиумының киңәйтелгән утырышы карары формалаштырылды, шулай ук бүләкләү тантанасы булды.