Владимир Леонов ТР Президенты Кубогына гольф буенча IX хәйрия турнирын ачты

2019 елның 1 сентябре, якшәмбе

Ярышларны ачу тантанасы бүген «Зөя калкулыклары» гольф-клубы территориясендә узды.

31 август-1 сентябрьдә «Зөя калкулыклары» гольф-клубы кырларында Татарстан Республикасы Президенты Кубогына гольф буенча IX хәйрия турниры уза. Ярышларны ачу тантанасында турнирда катнашучыларны һәм кунакларны ТР Спорт министры Владимир Леонов һәм Россия гольфы ассоциациясе вице-президенты Александр Кочетков сәламләде.

«Безнең «Зөя калкулыклары»гольф-клубы кырларында Татарстан Республикасы Президенты Кубогына үткәрелгән традицион хәйрия турнирында катнашучыларның шундый санда булуын күрүебезгә шатбыз. Шунысы куанычлы, һәр ел географиясе дә, ярышларда катнашучылар саны да арта бара – бу безнең өчен, Татарстанда һәм гомумән илдә гольф үсеше өчен мөһим. Бу спортның матур, мавыктыргыч төре, ә безнең республикада турнирны бик яхшы дәрәҗәдә уздыру өчен барлык шартлар да тудырылган.

Бу турнирның иң изге, бездә булган балалар – әлеге ярышлар өчен ярдәм итү һәм ярдәм күрсәтү өчен узуы мөһим. Гадәттәгечә, турнир кысаларында җыелган акчалар Казанда " Роналд Макдоналд йорты» на ярдәм итүгә юнәлдереләчәк. ТР Президенты Рөстәм Миңнехановка һәм «Макдоналдс» ның Россиядәге президенты Хәмзәт Хасбулатовка ярышлар уздыру гына түгел, ә шулай кирәк булган балаларга ярдәм итү мөмкинлеге өчен аерым рәхмәт сүзләре җиткерәбез.

Барыгызга да якты көрәш, яхшы нәтиҗәләр һәм күтәренке кәеф телим», - диде Владимир Леонов.

Александр Кочетков үз чыгышында ярышларны оештыручыларның кунакчыллыгын һәм ярышларның социаль миссиясенең мөһимлеген ассызыклады:

«Бу көннәрдә биредә, «Зөя калкулыклары» нда, Россиянең төрле шәһәрләреннән һәм башка илләрдән спортчылар гына җыелмаган. Бу дуслар, фикердәшләр, рух һәм тормыш буенча компания. Татарстан турнирына бик күп катнашучылар килде һәм гольф безне шулай берләштерә. Без барыбыз да турнирдан акча җибәрелгән балаларга яхшы булсын өчен килдек», - диде Александр Викторович.

Ачылу тантанасы кысаларында Владимир Леонов һәм Александр Кочетков «Роналд Макдоналд йорты» ФФ генераль директоры Светлана Полякова фонд үсеше 3,5 млн сумлык символик чекны кулланды.

Исегезгә төшерәбез, быел турнир Россия һәм чит илләрдән килгән 28 команда арасыннан 112 катнашучыны җыйды. Казанда узган ярышларга Мәскәү, Уфа, Геленджик, Чабаксар, Санкт-Петербург, Йошкар-Ола һәм Ульяновск, шулай ук Беларусь, Казахстан, Төркия, Швейцария һәм Мароккодан гольфчылар килде.

Ярышлар команда басуында (4әр кеше) «скрембл» форматында һәм 3 гандикап төркемнәрендә «стейблфорд» индивидуаль форматында 18 айлык кырда уза. Һәр ярыш көне нәтиҗәләре буенча 3 призлы урын уйнатыла һәм махсус номинацияләрдә җиңү өчен истәлекле бүләкләр тапшырыла.

ТР Президенты Кубогына Турнир ел саен ТР Президенты Рөстәм Нургали улы Миңнеханов һәм «Макдоналдс» ның Россиядәге президенты Хәмзәт Хасбулатов ярдәме белән үткәрелә. Барлык җыелган акчалар ел саен «Роналд Макдоналд йорты» на ярдәм итү өчен җибәрелә. Роналд Макдоналд йорты-балалары Казанда Балалар Республика клиник хастаханәсендә озак вакыт дәваланучы ата-аналар өчен бушлай гаилә кунакханәсе.