Спортның ишкәк ишү төрләре үзәгендә «Russian-Japanese Kendo Camp» спорт лагере ачылды

2019 елның 10 июне, дүшәмбе

Бүген Казанда Ишкәкле спорт төрләре үзәге базасында «Россия-Япония: спорт-дуслык күпере»Россия-Япония яшьләр лагере ачылды. Оит префектурасыннан тыш, «Russian-Japanise Kendo Camp» лагеренда Мәскәү, Иваново, Санкт-Петербург, Ярославль, Түбән Новгород, Новосибирск, Томск, Кемерово, Севастополь, Электростали, Егорьевск һәм Казан спортчылары катнашачак. Лагерь Президент грантлары фонды һәм Япон-Россия Халыкара алышынулар үзәге белән берлектә оештырылган.

Спорт лагерен ачу тантанасында ТР Спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров, Россия Хәрби сәнгать берлеге Башкарма комитеты җитәкчесе Александр Даренков, Идел буе спорт академиясенең административ эш һәм социаль үсеш буенча проректоры Илшат Фәйзуллин һәм туризмны үстерү үзәге генераль директоры Дилбәр Садыйкова катнашты.

Катнашучыларга сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров мөрәҗәгать итте:

«Сезгә бу сменаны яхшы дустанә атмосферада үткәрергә телим. Сез еллар аша үтеп, җылы хатирәләрне саклап, танышуларыгыз барлыкка килер дип ышанам.  Әлеге лагерьны уздыру нәтиҗәсендә безнең республикада кендо кебек спорт төре алга таба да үсәчәк. Котлыйм, яхшы ял һәм нәтиҗәле күнегүләр!»,- диде Айрат Раифович.

Россия сугышчан сәнгать берлеге Башкарма комитеты җитәкчесе Александр Даренков Россия Президенты Администрациясе җитәкчесенең беренче урынбасары, Россия көрәш сәнгате берлеге рәистәше Сергей Кириенко исеменнән лагерь кунакларын һәм катнашучыларын сәламләде:

«Татарстан Республикасы кендо Федерациясенә, Татарстан Республикасы Спорт министрлыгына, Япония үзәгенә һәм Татарстан Республикасы өчен әһәмиятле әлеге чараны оештыруда катнашкан һәркемгә рәхмәт белдерәсем килә. Катнашучыларның барысына да уңышлар һәм бу лагерьда вакытны яхшы үткәрүләрен телим», - диде Александр Александрович.

Лагерь программасы кысаларында Япония һәм Россия төбәкләре кунаклары Казан шәһәренең истәлекле урыннары һәм тирә-юньләре белән танышачаклар, татар кухнясы ризыкларын әзерләү буенча мастер-классларда һәм «Яшел фитнес» проектында катнашачаклар, шулай ук кендо буенча уртак өйрәнүләр узачак.

14 июньдә лагерь программасын тәмамлаучы дустанә кендо-турнир узачак.