Казанда Can-Am X Race квадросериясе ачылды

2019 елның 7 июне, җомга

Казан мотовездеходларда һәм квадроциклларда Россиядә иң зур ярыш Can-Am X Race квадросериясен ачу тантанасын кабул итте. Узышлар иртәгә, 8 июньдә, Шәле поселогында башланачак һәм ял көннәрендә булачак.

Ике көн эчендә спортчылар 466 км араны узачаклар, Татарстан исә 16 экипаж тәкъдим итәчәк. Стартка ярышларның күп тапкыр җиңүчеләре Ирек Миңнәхмәтов, Рәис Миңнеханов һәм Тимур Шиһабетдинов чыгачак. Россия һәм Татарстаннан тыш, пилотларга һәм штурманнарга Казахстан, Белоруссия һәм Украинадан цех буенча хезмәттәшләре дә кушылды.

Тантананы Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров ачты:

"Беренче этап ачылышында спорт министрлыгы исеменнән сәламләргә шатмын. Трасса республиканың иң матур районнары аша салынган, шуңа күрә спортчылар аларны җиңел генә үтә алачаклар, шулай ук безнең турында иң матур хатирәләрне саклыйлар».

Аннары сүзне внедорожной квадросерия оештыру комитеты рәисе Диана Боаги алды:

«Әле кичә генә сезон сериясен салют белән яптык кебек. Әмма инде бер ел чамасы вакыт узды, шуның аркасында һәрберебезнең күп нәрсә үзгәрде. Әмма бу үзгәрешсез кала, шуңа күрә ул җылы, күңел күтәренкелеге. Сезон башында катнашучылар һәм оештыручылар очрашуының ихлас шатлыгы. 10 ел эчендә анда 26 этап узды һәм шуларның җидесе Татарстанда узды, ул инде күптәннән безнең өчен кунакчыллык һәм кунакчыллык символына әверелде».

Шул ук көнне автопаркның тантаналы юлы белән тәмамланды: һәр квадроцикл яки мотовездеход үзенчәлекле подиумга керде, шуннан соң транспорт экипажы игълан ителде һәм яңа вездеход белән очрашу булды.