Казанда Владимир Путин исемендәге бокс буенча Кубокка йомгак ясадылар

2019 елның 17 мае, җомга

Кичә «Баскет-холл» спорт комплексында «РФ Президенты В.В.Путин исемендәге бокс буенча Кубок» узды.

«Баскет-холл» да бокс кичәсе Ташкенттан Хусан Юлдашев һәм Казаннан Ернар Брназарулы арасында уртача авырлыкта рейтинг көрәшен ачты. Казан боксчысы аның җиңүенә ышана, әмма сизелерлек уңыш казанды. Судьялар бертавыштан Хусан Юлдашев дүрт раунд нәтиҗәләре буенча җиңү яулады.

Икенче көрәштә Әлмәттән Виталий Петряков һәм Ижаудан Сергей Фоменко очрашты. Казан кызлары өчен дә профессиональ карьерада дебют булды. Рефери икенче раундта техник нокаут белән көрәште Виталий Петряков үзенең беренче профессиональ ярышында җиңү яулады.

Өченче сугыш Түбән Камадан Әмир Басиров белән күрше Башкортстаннан Шамил Закиров арасында ярым авырлык үлчәмендә үтте. Боксчылар өчен дә бу профессиональ бокста беренче көрәш булды, ә беренче җиңүне Әмир Басиров үз хисабына язды.

Үзбәкстаннан россияле Шахабас Мәхмүдов һәм Мәхмүдсәлим Сотволдиев арасында беренче уртача авырлыкта көрәш техник Шаһабас Мәхмүдов белән тәмамланды.

Ташкенттан Федор Глазков һәм Мохирбәк Юлдашев арасында ярым авырлыктагы көрәш кичәнең беренче яртысындагы сугышлар арасында иң тиз йөрүче була. Ярышларны икенче раундның тугызынчы секундында дәвам итү мөмкинлеге булмау сәбәпле техник нокаут белән Федор җиңде.

Кичәнең төп көрәшләрен Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, ТР Спорт министры Владимир Леонов, Россия Бокс федерациясе генераль секретаре Умар Кремлев, «Прогресс «бокс үзәге» промоутер компаниясе җитәкчесе Владимир Хрюнов һәм ТР бокс федерациясе президенты Сергей Игнатьев ачты.

Парламент башлыгы үзенең сәламләү сүзендә Татарстанда физик культура белән актив шөгыльләнүен билгеләп үтте. Республика спортның күп төрләре буенча федераль, Европа һәм халыкара дәрәҗәдә тәкъдим ителә.

«Бокс республикабызның күп шәһәрләрендә үстерелә. Спортның бу батыр төре һәр спортчының характерын, осталыгын һәм җиңүгә ихтыярын күрсәтә», - дип ассызыклады ул.

Фәрит Мөхәммәтшин матур спорт тамашасының иң югары дәрәҗәдә узуын, имгәнүсез һәм гадел хөкемдарлыксыз узуын теләде.

Россия Бокс федерациясе генераль секретаре Умар Кремлев Казан бокс мәктәбенең күптәнге тамырлары һәм үз традицияләре бар, дип ассызыклады һәм якташыбыз – дөнья чемпионы Айрат Хаматова аерым билгеләп үтте.

Кубок финалына чыгу хокукы өчен аларга. Владимир Путин беренче уртача авырлыкта Владимир һәм Подольскидан Александр Иванов Вагинак Тамразян очрашты. Боксчыларга җиңүчене билгеләү өчен барлык ун раунд кирәк булды. Судьялар Вагинак Тамразянга җиңү китерде, ул аларга кубок финалының икенче финалына чыкты. В. В. Путин.

Финалда ул Чечнядан Ислам Едисултанов белән очрашачак, ул бүген Казанга махсус карашлар сугышына килгән. Финал 22 июльдә Мәскәүнең Кызыл мәйданында узачак.

Кичә ахырында Роман Андреев һәм Хесус Куадро очраштылар. Боксчылар шулай ук ун раундтан да көрәште һәм нәтиҗәдә җиңүгә Россия спортчысы лаек булды.

Кичә WBA Continental чемпионы исеме өчен урта авырлыкта төп көрәш икенче раундта тәмамланды – Федор Чудинов техник нокаут чемпион титулын яулады.

Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм «Прогресс «бокс үзәге» промоутер компаниясе ярдәме белән Россия һәм Татарстан бокс федерациясе бокс турнирын оештыручылар булды.