Айдар Метшин: «Түбән Кама Идел буе ирекле көрәш башкаласы статусы белән горурлана»

2019 елның 4 феврале, дүшәмбе

3 февральдә Советлар Союзының спорт остасы һәм меценат Ленар Гаянов призларына җиденче турнир «Ярыш» спорт комплексы келәмендә (Түбән Кама шәһәре) 11 һәм 13 яшькә кадәрге категорияләрдә 400дән артык егет җыйды. Бу елгы ярышларның яңалыгы бары тик төбәк һәм округ ярышлары җиңүчеләре һәм призерлары гына булды.

Алар арасында Чечня, Дагыстан, Кабардино – Балкария, Төньяк Осетия-Алания, Якутия, Коми Республикасы, Пермь крае, Ханты-Мансийск автоном округы, Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсе, Иваново, Свердловск, Әстерхан, Оренбург өлкәләре, Идел буе төбәкләре һәм Татарстан командалары арасында көндәшлек югары иде. Быел үз республикаларының дүрт шәһәре спорт мәктәбе ярышларында тәкъдим ителгән Казахстан вольниклары турнирның традицион кунаклары булды. Командаларның күп вәкилләре сөйләгәнчә, Түбән Кама турниры да оештыру дәрәҗәсе һәм җитди приз фонды ярдәмендә зур популярлык казана.

Спортчылар алдында чыгыш ясап, Түбән Кама мэры Айдар Метшин соңгы елларда сизелерлек нәтиҗәләргә ирешкән һәм әлеге спорт төрен өстенлекле кешеләр рәтенә чыгарган шәһәр тренерларына рәхмәт белдерде. «Ирекле көрәш безнең шәһәр белән тыгыз бәйләнгән һәм аның символы һәм бренды булып тора. Ирекле көрәш белән шөгыльләнү безнең өчен зур дәрәҗә, балалар саны күбрәк секцияләргә языла, алар беренче булып эшләргә һәм эшләргә тели. Шунысы куанычлы, хәзер спортның бу төрендә без республикада гына түгел, бөтен округта да лидерлар. Түбән Кама Идел буе ирекле көрәш башкаласы статусы белән горурлана», - дип билгеләде Метшин.

Шәһәр башлыгы сүзләрен Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләр советы рәисе, Татарстан Республикасы спорт көрәше федерациясе президенты Әгъзам Гобәйдуллин да раслады һәм Түбән Каманың Идел буе федераль округында спорт стартларының бөтен яшь буенча лидер булуын ассызыклады.

Җиңүчеләрне һәм призерларны бүләкләп, ярышларны оештыручы һәм Түбән Кама көрәш мәктәбе укучысы Ленар Гаянов турнирның халыкара статуска ирешүен, уздыру форматын һәм мәйданчыгын үзгәртүен хәбәр итте. «Мин ирекле көрәшне шулкадәр яратам һәм ярышларны көн саен үткәрергә һәм аңа ярдәм итәргә әзер. Мин үземнең укытучыларыма, остазларыма һәм Түбән Каманың бөтен тренер штабына рәхмәтлемен, кырыс 90нчы елларда, кризис һәм тотрыксызлык чорында-алар үз укучыларын ташламадылар һәм аларга үз йөрәгеңне бирделәр», – дип билгеләп үтте Ленар Гаянов.