Казанда балалар спортын үстерү турында фикер алыштылар

2019 елның 31 октябре, пәнҗешәмбе

Совет районының 183-нче номерлы Казан гимназиясендә «Балалар спорты» проекты кысаларында утырыш узды, анда Бөтенроссия йөзү федерациясе президенты Владимир Сальников катнашты.

Утырыш башланыр алдыннан делегация гимназия буенча узды, аның җиһазландырылышына аерым игътибар бирде һәм спорт залларына: футбол һәм баскетбол өчен зал, нәфис гимнастика өчен зал, тренажер залы, шулай ук бассейнга бирелде.

Утырышта, Сальниковтан тыш, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасының федератив корылышы һәм җирле үзидарә мәсьәләләре комитеты рәисенең беренче урынбасары Игорь Сапко, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты, Россиянең атказанган тренеры һәм «Балалар спорты» проекты координаторы Ольга Павлова, шулай ук Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов чыгыш ясады.

«Без кышкы спорт төрләрен үстерергә тиеш, чөнки бездә кышкы республика, шуңа күрә безнең егетләр моның белән шөгыльләнергә тиеш. Безнең волейбол буенча көчле мәктәп лигасы, футбол буенча мәктәп лигасы бар, бездә күп нәрсәләр бар. Атказанган спортчылар исемендәге төрле призларга ярышлар еш уздырабыз. Безнең республика буенча 200 дән артык бассейн эшли, һәм аны кулланырга кирәк. Шулай ук бездә TIMERMAN бар, аның йөгерешләрендә меңләгән кеше катнаша. Бездә эре спорт клублары һәм атказанган спортчылар күп, без җыелма командалар өчен җитди ресурс әзерлибез, әмма балалар спорты-без барыбыз да яратабыз һәм аңа ярдәм итәбез торган бала», - дип башлады утырышны Павлова.

Аннан соң ул балалар спортына зур игътибар бирүче Игорь Сапкога сүз бирде:

«Татарстанда уникаль спорт инфраструктурасы булдырылды, балалар бик теләп килә. Бу сәламәт яшәү рәвеше, казанышлар һәм җиңүләр өчен көчле стимул».

ТР Спорт министры урынбасары Хәлил Шәйхетдинов үз чыгышында татарстанлыларның сәламәт яшәү рәвешенә тартылуы турында сөйләде:

«Бүгенге көндә республикада даими рәвештә физик культура һәм спорт белән 45,7% кеше шөгыльләнә-бу 1,7 млн.га якын кеше. Бу җитди саннар, әмма безнең бурыч, Россия Президенты Указы нигезендә, 2024 елга татарстанлыларны спортка җәлеп итү. Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, республика Россия Федерациясе (39,85%) һәм Идел буе федераль округы (41,0%) буенча уртача күрсәткечләрдән шактый алда бара», - диде ул