Казанда аквабайк буенча Россия чемпионатының беренче көненә нәтиҗәләр ясадылар

2019 елның 7 сентябре, шимбә

Беренче көнне спортчылар «Фристайл»да иң көчлеләрне билгеләде.

7 сентябрьдә Казанда Түбән Кабан күле акваториясендә аквабайк буенча Россия чемпионаты кысаларында беренче ярыш көне узды, аның кысаларында катнашучылар «фристайл»дисциплинасында җиңүчеләрне билгеләделәр.

Ярыш өлешеннән соң театр янындагы мәйданда.Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театры ярышларда җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы узды. Аның кунаклары-Казан мэры Илсур Метшин, Россия су-мотор спорты федерациясе президенты Юнис Локманов, Marathon Group инвестицион компаниясе президенты Александр Винокуров, шулай ук ярышларны оештыручылар Михаил Ершов һәм Андрей Краснов.

Беренче булып җыелган тамашачыларны һәм спортчыларны Илсур Метшин сәламләде:

«Бу матур ярышларны кабул итү-безнең өчен зур горурлык. Барлык халыкка да бүгенге көн программасы ошар дип ышанам. Бу бәйрәмне бүләк иткән һәркемгә, бигрәк тә катнашучыларга рәхмәт. Сүз уңаеннан, Казанда Россия чемпионаты-катнашучылар саны буенча иң күпләрнең берсе. Бу турнирны Түбән Кабан күленең Гүзәл акваториясендә уздыру шәһәр өчен матур традициягә әверелер дип ышанам. Катнашучыларга, оештыручыларга, спонсорларга һәм, әлбәттә, безнең халыкка һәм кунакларга рәхмәт», - диде Илсур Рәисович.

Юнис Локманов үз чыгышында турнирны югары дәрәҗәдә уздырганы өчен Казанга рәхмәт белдерде:

«Рәхмәт сиңа, Казан! Бу искиткеч шәһәргә җылы кабул итүләре өчен рәхмәт белдерәсем килә. Бүген яхшы кәеф атмосферасын булдыруга ирешүебез бик мөһим, ә һава торышы безгә бик хуш килде. Бүген югары сыйныф күрсәткән узышчыларга һәм катнашучыларга рәхмәт. Без бүген Россия спортчыларының дөньяда алдынгы позицияләрдә булуы белән горурланабыз. Казанда ярышлар даими рәвештә узар дип өметләнәм - мондый акваториядән яхшырак һәм матуррак та табып булмый», - диде Юнис Халитович.

Александр Винокуров үз чыгышында шулай ук турнирны оештыручыларга рәхмәт белдерде:

«Без чираттагы тапкыр әлеге матур спорт төрендә ил чемпионатын оештыруда катнашуыбызга бик шат. Шундый оешканлык өчен Татарстан Республикасына, Казан шәһәренә рәхмәт, яхшы һава торышы һәм шушы искиткеч тамашачылар өчен. Спортчыларны котлыйбыз!",- диде Александр Семенович.

Михаил Ершов үз чыгышында спортчылар өчен тудырылган шартлар өчен Казанга рәхмәт белдерде:

«Биредә, чыннан да, бик шәп акватория, ә Казан чираттагы тапкыр төрле спорт ярышларын үткәрүгә профессиональ яктан каравын күрсәтте. Бу юлы ул яраткан спорт төрендә-аквабайкта үзенең бөтен осталыгын күрсәтте. Биредә театр – яр буенда булуы да символик мәгънәгә ия, ә без, үз чиратыбызда, тамашачылар өчен судагы театр ясарга тырыштык. Без, үз чиратыбызда, Россия чемпионатында җиңүгә караганда катлаулырак булганның барысын да эшләячәкбез», - дип йомгаклады ул.

Андрей Краснов сәламләү сүзен тәмамлады:

«Су энергиясе Меңьеллык Казан, Россиянең иң борынгы һәм иң матур шәһәрләренең берсе энергиясе белән берләште. Безнең команданың күп кенә әгъзалары Казанда беренче тапкыр, әмма йөрәкләребезнең бер кисәкчеге мәңгегә биредә калачак. Рәхмәт Казанга, Без сине яратабыз», - диде ул.

Ярышларның беренче көне нәтиҗәләре буенча «фристайл» дисциплинасында Сергей Чемезов өченче урынны алды, Алексей Кривошеин икенче булды, Арсений Матанцев җиңүче булды. Җиңүчеләр һәм призерлар мактаулы кунаклар кулыннан Кубоклар һәм грамоталар алдылар. Шулай ук Түбән фристайлда җиңүчеләр һәм балалар ярышларында җиңүчеләр билгеләнде.

«Фристайл»

1 урын – Арсений Матанцев;

2 урын-Алексей Кривошеин;

3 урын-Сергей Чемезов.

«Фристайл» (балалар)

1 урын-Федор Епишин;

2 урын – Софья Скоморохова;

3 урын-Даниил Усенко.

Түбән фристайл

1 урын-Иван Вивденко;

2 урын-Олег Митрофанов;

3 урын-Андрей Волхонов.

Бүләкләү тантанасын концерт программасы дәвам итте. Кичәнең хедлайнерлары-Мәскәүнең танылган диджейлары DJ Fenix һәм DJ Sebastian, шулай ук сәхнәдә Doratti кавер-төркеме чыгыш ясады.

«Космическая Одиссея»уникаль Төнге фристайл-шоу кичәнең кульминациясе булды. Бу-гидрофлайда Россиянең иң көчле спортчылары катнашында судагы чын театр. Неоновое утларда һәм музыкаль озату астында спортчылар шәһәр халкына һәм кунакларына үзләренең маневрларын, тәнне белү техникасын һәм артистлыкны күрсәттеләр.

Ярышлар якшәмбе – 8 сентябрьдә Түбән Кабан акваториясендә ике тизлек дисциплинасында - «боҗра узышлары» (гомуми старт белән узыш) һәм «слалом» (ике спортчы катнашында узыш) узачак. Заездларда ике төрле аквабайка катнаша: Runabout – утырып су мотоциклы һәм Ski division-су мотоциклы булмаса, утыргычлар. Алар 9:00 сәгатьтә башлана.