Владимир Леонов Бөгелмәдә капиталь ремонттан соң 1-нче номерлы спорт мәктәбен ачты

2019 елның 3 сентябре, сишәмбе

1 нче спорт мәктәбе-Татарстанның иң борынгы спорт мәктәпләренең берсе.

2 сентябрьдә Бөгелмә муниципаль районына эш сәфәре кысаларында Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов «1 нче спорт мәктәбе» МБУ спорт залын капиталь төзекләндерүдән соң ачу тантанасында катнашты. Объект А.Герцен ур., 107 йорт адресы буенча урнашкан.

Тантанаа шулай ук Бөгелмә муниципаль районы башлыгы, Бөгелмә шәһәре мэры Линар Закиров, Бөгелмә муниципаль районының Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм бүлеге җитәкчесе Илдар Тәхиятуллин һәм башка хөрмәтле кунаклар катнашты.

Сәламләү сүзендә Владимир Леонов җыелучыларны яңартылган объект ачылу белән котлады һәм киләчәктә мәктәпнең күп кенә бөтенроссия һәм халыкара ярышлар чемпионнарын әзерләячәгенә ышаныч белдерде:

«5 ел эчендә Бөгелмәнең спорт инфраструктурасы сизелерлек үзгәрде. Без бу мәктәпнең, бай тарихы, яхшы традицияләре булган мәктәпләрнең торышын күрдек. Нәкъ менә биредә исемнәре бөтен дөньяга таралган күп кенә бөгелмәлеләрнең беренче спорт уңышлары башланды. Мин спорт учреждениесендә тәрбияләнүчеләргә яңа уңышлар һәм җиңүләр телим», - дип мөрәҗәгать итте җыелучыларга Владимир Александрович.

«Бөгелмәдә ныклы спорт базасы булдырылган, ул инде үз нәтиҗәләрен бирә. Безнең күп кенә спортчыларыбыз республикада гына түгел, аннан читтә дә җитди нәтиҗәләргә ирешәләр. Бу бина булачак чемпионнарны әзерләү урынына әйләнер дип ышанам», - дип котлады җыелучыларны район башлыгы Линар Закиров.

Тантаналы чара барышында югары спорт нәтиҗәләре һәм спортны үстерүгә керткән өлешләре өчен, Бөгелмә муниципаль районы башлыгы Владимир Леонов һәм Линар Закиров пауэрлифтинг буенча Россиянең спорт мастеры, Россия һәм Татарстан җыелма командасы әгъзасы, пауэрлифтинг бүлеге тәрбияләнүчесе Екатерина Жильцованы, шулай ук спорт акробатикасы буенча спорт мастеры, пауэрлифтинг буенча спорт мастерына кандидат, Россия һәм Татарстан Республикасы җыелма командасы әгъзасы, пауэрлифтинг бүлегендә тәрбияләнүче Анастасия Филатованы Мактау грамотасы белән бүләкләделәр.

Шулай ук спорт министры спортчылар һәм спорт мәктәбе тренерлары белән шәхсән аралашты, алар белән тренировкалар уздыру шартлары һәм башка мәсьәләләр турында фикер алышты.

Капиталь ремонт барышында республика бюджеты хисабына гамәлгә ашырылган мәктәп бинаның тышкы кыяфәте дә, эчке бүлмәләре дә сизелерлек яңартылды.

• җылыту системасы тулысынча алыштырылды;
  • залларны вентиляцияләү буенча эшләр башкарылды;
  • янгын сигнализациясе урнаштырылган һәм тоташтырылган;
  • бинаның фасады яңартылды һәм фундамент көчәйтелде;
  • бина эчендә малайлар һәм кызлар өчен киенү-чишенү бүлмәләре мәйданы арттырылды, душ кабиналары тоташтырылды;
  • электр үткәргечләр тулысынча алыштырылган;
  • ике залдагы идәннең яңа агач катламы җәелгән;
  • җитәкче һәм тренерлар бүлмәсе тулысынча ремонтланган һәм яңартылган;
  • мәктәп яны территориясе төзекләндерелде һәм асфальтланды;
  • җир кишәрлеге периметры буенча коймалар куелды.

Бөгелмәдә 1 нче спорт мәктәбе-2020 елда 60 ел тула торган Татарстанның иң борынгы спорт мәктәпләренең берсе. Спорт мәктәбе биш юнәлеш буенча эшли: спорт акробатикасы, батутта сикерү, пауэрлифтинг (пауэрлифтинг, яткан килеш яшибез), җиңел атлетика һәм велоспорт – шоссесы. Шөгыльләнүчеләрнең гомуми күләме 1000нән артык баланы тәшкил итә. Алар белән 34 тренер эшли, шуларның 24е – штаттагы һәм 10 сы-шулай. Ике тренер «Россиянең атказанган тренеры»исеменә ия.

Төрле дәрәҗәдәге ярышларда уңышлы чыгыш ясаган үз шәкертләре белән дә мәгълүм мәктәп.

2018/19 уку елында гына да 1нче санлы спорт мәктәбе тәрбияләнүчеләре Илдан Махиянов һәм Жан Сөләйманов батутта сикерү буенча дөнья беренчелегендә Россия җыелма командасы составында ике тапкыр бронза медаль яуладылар.

Тагын бер шәкерт Анастасия Филатова 2019 елда дөнья беренчелегендә алтын медаль һәм пауэрлифтинг буенча Европа беренчелегендә бронза медаль яулады.

Пауэрлифтинг вәкилләре Екатерина Жильцова һәм Александра Доронина быел Европа беренчелегендә уңышлы чыгыш ясадылар, алар көмеш һәм бронза медальләр яулады.