Казан IV Бөтенроссия Инвалидлар спартакиадасын кабул итә

2019 елның 20 июле, шимбә

12-20 июль көннәрендә Йошкар-Ола шәһәрендә (Марий Эл Республикасы) III Бөтенроссия инвалидлар Җәйге Спартакиадасының финал ярышлары узды. 5 дисциплинада узган ярышларда Россиянең 65 төбәгеннән 2 меңнән артык кеше катнашты.

Ярышларны ябу тантанасында җиңүчеләрне РФ Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиле урынбасары Олег Машковцев, Россия Федерациясе Паралимпия комитеты Вице-президенты Лев Селезнев, Марий Эл Республикасы Башлыгы Александр Евстифеев һәм башкалар тәбрикләде. Йошкар-Ола кунаклары ярышларны югары дәрәҗәдә уздыруларын билгеләп үттеләр, ә регион башлыгы спортчылар һәм тренерлар Марий Элда үткәрелгән вакыт белән канәгать калуларына ышаныч белдерде.

Моннан тыш, ярышларны ябу тантанасы барышында Татарстан Республикасы Спартакиадасының символик флагын тантаналы рәвештә тапшыру булды. Адаптив физик культура һәм спортны үстерү буенча Совет утырышы беркетмәсе нигезендә, Татарстан гаризасы нигезендә, IV Бөтенроссия инвалидлар җәйге спартакиадасы үткәрү урыны итеп Казан шәһәре билгеләнде.

Физик мөмкинлекләре чикләнгән затлар арасында ярышлар Татарстан башкаласының спорт объектлары 2023 елда кабул итәчәк. Мари Эл Республикасының яшьләр сәясәте, спорт һәм туризм министры Лидия Батюкова кулыннан көчле стартлар, яңа рекордлар һәм хәрәкәтләрнең теләкләрен Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров алды.

«Бу ярышларны уздыру хокукы өчен рәхмәт белдерәсем килә-Татарстан өчен Бөтенроссия дәрәҗәдәге сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән затлар арасында ярышларны кабул итү зур мәртәбә.Республикада бу ярышларны иң югары дәрәҗәдә уздыру өчен барлык шартлар да тудырылган. Илнең иң спорт төбәгендә, спорт башкаласында – Казан шәһәрендә бу ярышлар бик яхшы узар дип ышанам. Катнашучылар саны тагын да күбрәк булыр дип өметләнәбез. Марий Элдагы әлеге ярышларны оештыручыларга аерым рәхмәт әйтәсе килә – чагыштырмача кыска вакыт эчендә зур эш башкарылды, спорт бәйрәме уңышлы узды», - дип билгеләп үтте ТР Спорт министры урынбасары.

Татарстан Республикасын Марий Эл башкаласында 39 кеше һәм инвалидлык категориясе составында 14 яшьтән 18 яшькә кадәр булган спортчыларның күпсанлы делегациясе тәкъдим итте: ПОДА, ишетү, күрү сәләте, ЛИН.

Делегациянең 18 спортчысы республика спорт-адаптив мәктәбендә тәрбияләнүчеләр һәм ТР җыелма командасы составына керә, калган 11 спортчы шәһәр тибындагы бистәдән сайлап алынды.Байлар Сабасы штпБалык Бистәсе, Азнакай ш., Мамадыш ш., шулай ук Казан мәктәпләреннән 10 кеше-4 нче һәм ул мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен интернаотв. Е. Г. Ласточкина.

Алар бочча (ПОДА), җиңел атлетика (ЛИН, ПОДА, ишетү һәм күрү сәләтен бозу), өстәл теннисы (ПОДА, ЛИН), голбол, йөзү (ПОДА, ишетү бозылу), ЦП футбол кебек төрләрдә чыгыш ясадылар.

Ярыш нәтиҗәләре буенча татарстанлылар 17 медаль яулады-7 алтын, 4 көмеш һәм 6 бронза.

Иң югары пробаны Ангелина Исламова (җиңел атлетика, ПОДА), Азат Гафаров (йөзү, чукраклар), Анастасия Огнева (җиңел атлетика, сукыр) һәм Гөлназ Исмәгыйлевада (өстәл теннисы, ПОДА) алды.

Руслан Саппаров (өстәл теннисы, ПОДА), Роман Сергеев (җиңел атлетика, сукыр) көмеш медальләр яулады.

Иван Клюев (йөзү, чукраклар), Зарина Халикова һәм Нияз Шаманов (өстәл теннисы, ПОДА) ярышларның бронза призерлары булдылар.

Гомум зачетта Спартакиадада катнашучылар арасында татарстанлылар 22 нче урынны алды.