Егор Куимов Казанга Неапольдагы җәйге Универсиада медальләре белән кайтты

2019 елның 12 июле, җомга

11 июльдә кич белән Казанга читтәге XXX Бөтендөнья җәйге Универсиадада чыгыш ясаганнан соң

Татарстан йөзүчесе Егор Куимов кайтты. Спортчыны туганнары, дуслары, шулай ук Спорт әзерлеге үзәге һәм Татарстан Республикасы спорт министрлыгы вәкилләре каршы алды.

Су спорт төрләре буенча «Синтез» спорт клубы өчен чыгыш ясаучы ТИСБИ студенты Егор Куимов Универсиаданың ике медале – баттерфляй белән 100 метрга йөзүдә алтын һәм 4х100 метрга катнаш эстафетада көмеш медаль яулады.

Спортчы Уеннарда чыгыш ясау нәтиҗәләрен шулай шәрехләде:

«Чыгышымны ныклы дүртлеккә бәялим. Сезон тәмамланды. Хәзер паспортны алыштыру планында, чөнки Неапольдә миңа 20 яшь тулды,аквапаркка барырга, папа белән балык тотарга барырга. Ял итәрмен ике, ә аннан залга йөри башлыйм. Нәтиҗәне яхшырак күрсәтәсе килә, ләкин Ходай биргән кебек, шулай булды да. Гомумән алганда, сезон бераз авыр килеп чыкты - Россия чемпионаты һәм Универсиада планында, ләкин гомумән, дүртне җибәрәм»,-дип сөйләде Куимов Татарстан Республикасы спорт министрлыгының Матбугат хезмәте.

Егор белән бергә Казанга спортчы тренеры Эдуард Гыйззәтуллин да кайтты. Шулай ук остазы да сезонга «яхшы» бәя бирде:

«Безнең иң зур бурыч, әлбәттә, дөнья чемпионатына сайлап алу иде, ләкин билгеле бер сәбәпләр аркасында килеп чыкмады. Без Универсиадага сайлап алындык, анда программа күп дигәндә алтын медаль яуларга кирәк иде. Без моңа ирештек. Әзерлек җитди барды, әмма мин тренер буларак нәтиҗәдән канәгать түгел. Тизрәк секунд көттем.

Хәзер мин Егорга 1 августка кадәр ял итәргә кушам, тик соңыннан киләсе сезонга әзерлек башланачак. Ул үзе дә элек шөгыльләнә башлаячагын әйтте инде. Олимпия уеннарына сайлап алу өчен җитди әзерләнергә кирәк булачак», - дип сөйләде Эдуард Илдар улы.