Казанда Россия укучылары Спартакиадасының академик ишү буенча финал ярышларына старт бирелде

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

Бүген Спортның ишкәк ишү төрләре үзәгендә 2019 елда Россия укучыларының IX җәйге Спартакиадасы кысаларында академик ишү буенча финал ярышлары старт алды. 22 төбәктән 346 спортчы медальләр өчен көрәшәчәк.

Татарстан Республикасыннан 26 спортчы (13 егет, 13 кыз) һәм 4 тренер катнаша.

Ярышлар 19 яшькә кадәр (2002-2004 елда туган), 2 спорт разряды ким булмаган егетләр һәм кызлар арасында үткәрелә.

Ачылыш тантанасында Россиянең атказанган спорт мастеры, Россиянең Ишү спорты федерациясе директоры Павел Мельников, Идел буе спорт академиясе ректоры Юсуп Якубов, ТР Спорт министрлыгының югары казанышлар спортын үстерү бүлеге башлыгы вазыйфаларын башкаручы Сергей Гудин, ТР Ишү спорты федерациясе вице-президенты Александр Плюшкин, Россиянең атказанган спорт мастеры, академик ишү буенча өч тапкыр олимпия чемпионы Вячеслав Иванов, Ишкәкле спорт төрләре үзәге директоры Альберт Кәримов, ярышларның баш хөкемдары Вячеслав Никитюк катнашты.

Ярышларда катнашучыларны Идел буе спорт академиясе ректоры Юсуп Якубов сәламләде:

«Хөрмәтле катнашучылар! Сезгә матур спорт көрәше, судьяларга төгәл хөкемдарлык телим, ә без сезнең өчен яхшы шартлар тудырачакбыз. Сезне 2019 елда академик ишү буенча Россия укучыларының IX җәйге Спартакиадасының финал этабы ачылышы белән котлыйм!»,- диде Юсуп Диганшеевич.

Шулай ук катнашучыларга котлау сүзләре белән Татарстан Республикасы ишү спорты федерациясе вице-президенты Александр Плюшкин мөрәҗәгать итте:

«Хөрмәтле катнашучылар, ишү буенча Татарстан Республикасы федерациясе исеменнән сезне укучылар Спартакиадасы башлану белән котлыйм! Бу ярышларда Сез Россиядә икенче Ишкәкле спорт төрләре үзәгендә беренче җитди адымнар ясыйсыз, сезгә үрнәк алырлык кешеләр бар, хезмәт сөючәнлек телим, чөнки күбрәк шөгыльләнсәң, шуның кадәр яхшырак нәтиҗә. Ныклы сәламәтлек, укыгыз һәм тренируйтесь!» ,- диде ул.

Шулай ук катнашучыларга РФ спорт министры Павел Колобковтан телеграмма да яңгырады:

«Кадерле дуслар!

Россия Федерациясе Спорт министрлыгы исеменнән һәм шәхсән үз исемемнән 2019 елда Россия укучыларының IX җәйге Спартакиадасы катнашучыларын, оештыручыларны һәм кунакларын сәламлим. Спартакиада күптән илебезнең спорт резервын әзерләү системасында төп чараларга әйләнде. Яшь спортчыларның күпчелеге өчен мондый комплекслы ярышлар-Олимпия пьедесталына юлында мөһим этап, ныклыкка беренче җитди тикшерү. Россия укучыларының IX җәйге Спартакиадасы финал ярышларында катнашучыларга иң яхшы сыйфатларны, җаваплылык, үҗәтлек, җиңүгә омтылыш күрсәтергә һәм бу стартларда туган төбәкне лаеклы тәкъдим итәргә туры киләчәк. Спортчылар куелган бурычларны үтәрләр, спорт әзерлеге югары дәрәҗәдә булыр дип ышанам. Барыгызга да якты тәэсирләр, уңышлы чыгышлар һәм матур җиңүләр телим!

РФ спорт министры Павел Колобков»

Ярышлар судларның түбәндәге классларында 1500 м дистанциядә үткәрелә:

- 1х (ялгыз егетләр, кызлар)

- 2х (парлы егетләр, кызлар)

- 2 - (Койрыксыз егетләр, кызлар)

- 4х (дүртле парлы егетләр, кызлар)

- 4- (Койрыксыз дүрт ишкәкле егетләр, кызлар).

Ярышлар программасы

11 июль

10.00-13.00-беренче узышлар-1х, 2х, 2х, 4х, 4x егетләр һәм кызлар;

15.00 -15.30 – ачылу тантанасы;

16.00 -18.30-1Х, 2 -, 2х, 4 -, 4x егетләр һәм кызлар сайлап алу узышлары.

12 июль

10.00-13.00-1х, 2 -, 2х, 4x егетләр һәм кызлар ярымфинал узышлары;