«Рубин» 2002 елда туган спорт мәктәпләре командалары арасында Россия беренчелегендә җиңүче булды!

2019 елның 7 июле, якшәмбе

7 июльдә финалда Дмитрий Благова һәм Радик Гадеев командасы Мәскәүнең «Локомотивын» 3: 0 исәбе белән җиңде һәм үз яшендә ил чемпионы булды.

4нче минутта ук турнирда «Рубин» ның иң яхшы бомбардиры Артур Максимчук ике оппонентны отып, штраф мәйданчыгына керде һәм перекладинга бик көчле сикерде. 8нче минутта Денис Сабусов Виктор Александровка каршы кагыйдәләрне бозган өчен билгеләнгән пенальтины гамәлгә ашырган. 46нчы минутта ахыргы исәпне шул ук Денис Сабусов штраф чикләреннән чыгып куйды.

Җиңү юлында турнир барышында рубинлылар башта ике тапкыр Мәскәү ФШМ (3:3) һәм Ярославльнең «Шинник» ы (1:1) белән тигез исәпкә уйнады, аннары Петербургның «Зенит» СШОРЫН (2:0) отты, ә плей-оффта инде Петербургның «Зенит» клубын (2:2, 3:1), «Краснорад» (2:1) һәм, ниһаять, «Локомотив» ны (3:0) отты.

Артур Максимчук турнирның иң кыйммәтле уенчысы, ә команда капитаны Виктор Александров-иң яхшы сакчы.

Чемпион командасы составына Арсений Вертков, Данила Светов, Юрий Железнов, Илсур Вәлиев, Вячеслав Фомин, Марсель Сибгатуллин, Владимир Козлов, Виктор Королев, Александр Рыжков, Эдгар Сарветдинов, Денис Сабусов, Николай Ермолаев, Степан Суриков, Артур Максимчук, Данила Стрельчук, Никита Супагин, Дмитрий Чамжаев, Виктор Александров, Ленар Фәттахов керде.

Тренерлар: Дмитрий Благов, Радик Гадеев.

Бу «Рубин» академиясенең 2016 елдан Россия беренчелекләрендә беренче җиңүе, ул вакытта Игорь Родькин һәм Иван Крылов җитәкчелегендәге 2000 елгы команда яшь чемпионы булды. Чыгарылыш яшендәгеләр арасында җиңүләр турында сөйләсәк, соңгы тапкыр безнең академия 2014 елда Россия беренчелегендә, Радик Гадеев һәм Айдар Яруллин җитәкчелегендәге 1997 елгы команда чемпион исемен яулады. Радик Гадеев өчен бу Россия беренчелекләрендә тренер карьерасында дүртенче уңыш – элегрәк ул 1991, 1993 һәм 1997 елларда туган команда чемпионлыгына китергән иде.