Владимир Леонов һәм Хәлил Шәйхетдинов Дәүләт бүләкләренә лаек булдылар

2019 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

ТР Спорт министрлыгы җитәкчелеге 2018 елда Футбол буенча FIFA дөнья чемпионатын әзерләүгә һәм уздыруга керткән өлеше өчен билгеләп үтелде.

18 апрельдә «Лужники» олимпия комплексының зур спорт аренасында футбол буенча FIFA 2018 дөнья чемпионатын әзерләүгә һәм уздыруга керткән шәхси өлеше өчен Россия Федерациясе дәүләт бүләкләрен тапшыру тантанасы булды.

Бүләкләү тантанасында Федераль хакимият органнары, шул исәптән спорт министрлыгы, РФ субъектлары башкарма хакимияте органнары, Россия футбол берлеге, эшлекле даирәләр вәкилләре катнашты. Тантанада шулай ук Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов һәм Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов та катнашты.

Россия Федерациясе Президенты Указы нигезендә Владимир Александрович Леонов Дуслык ордены белән бүләкләнде, ә Хәлил Хәмит улы Шәйхетдиновка «Россия Федерациясенең Атказанган физик культура хезмәткәре»дигән мактаулы исем бирелде. Бүләкләр һәм таныклыклар Россия Федерациясе Президенты ярдәмчесе Игорь Левитин тапшырды.

«Миңа Президент кушуы буенча Сезгә дәүләт бүләкләрен тапшыру бик күңелле һәм изге теләкләр телим. Безнең футбол җыелма командасы уңышлары. Барысы да аның өчен», - дип билгеләп үтте Игорь Евгеньевич.

Бүләкләү тантанасыннан соң Владимир Леонов үзенең сәламләү сүзендә 2018 елгы дөнья чемпионатын оештыру һәм үткәрү буенча күрсәтелгән ышаныч өчен рәхмәт белдерде:

«Хөрмәтегез өчен зур рәхмәт! Әйтергә телим, бу бүләк артында зур команданың, барлык коллегаларыбызның федераль һәм региональ дәрәҗәдә җайга салынган зур эше тора. Катнашучыларның барысын да узган җәйдә төп халыкара спорт турнирын югары дәрәҗәдә һәм ачык итеп уздыру мөмкинлеге белән тагын бер кат котлыйм», - диде Владимир Александрович.

Футбол буенча FIFA 2018 дөнья чемпионаты 14 июньнән 15 июльгә кадәр узды. Турнир Россиянең 11 шәһәрендә 12 стадионда үткәрелде. Халыкара футбол федерациясе советы (ФИФА) һәм шәхсән оешма башлыгы Джанни Инфантино Россиядә дөнья чемпионатын тарихта иң яхшысы дип таныды.