Казанда Спорт гимнастикасы буенча олимпия чемпионнары белән мастер-класс узды

2018 елның 2 декабре, якшәмбе

2 декабрьдә Гимнастика Федераль спорт-тренировка үзәгендә Спорт гимнастикасы буенча Алексей Немовның ачык мастер-классы узды.

Чара кысаларында Татарстанның яшь гимнастлары өчен ике тапкыр Олимпия чемпионы, өч тапкыр абсолют Дөнья чемпионы Светлана Хоркина, Олимпия уеннары һәм игелекле ихтыяр уеннары чемпионы, СССР чемпионы Елена Шевченко, Олимпия чемпионы, Олимпия уеннарының бронза призеры Николай Крюков һәм дүрт тапкыр Олимпия уеннары чемпионы Алексей Немов үз тәҗрибәләре белән уртаклаштылар.

Мастер-классны ачу тантанасында Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты Марат Бариев, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, федераль спорт-күнегүләр үзәге директоры Лилия Шайфиева һәм «Татарстан Республикасының Буревестник» яшьләр иҗтимагый оешмасы рәисе Әмир Харисов катнашты.

Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты Марат Бариев яшь гимнастларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте:

«Бүген безгә Казанга танылган Алексей Немов җитәкчелегендә спорт гимнастикасының дөньякүләм йолдызлары килде. Аның ярдәме белән бүген мастер-класс, гимнастика федерациясе эше, Гимнастика үзәге директоры Лилия Шайфиева да соңгы елларда Казанда Спорт гимнастикасы үсә башлады.  Мин шундый зур тырышлык белән эшләгәндә тиздән үзебезнең гимнастик йолдызларыбыз һәм киләсе буын тигезләнәчәк спортчылар барлыкка киләчәгенә ышанам. Зур эш белән шөгыльләнүгә карамастан, бу бөек спортчылар безнең балаларга югары үрләргә Ничек Ирешергә һәм балаларны ниндидер хәйләләргә өйрәтү өчен безгә килүләренә бик шатмын. Сезгә зур уңышлар телим һәм яшь спортчыларыбызга уңышлар телим!» - дип йомгаклады ул.

Татарстан Республикасы спорт министрлыгы исеменнән чарада катнашучыларга ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов мөрәҗәгать итте:

«Менә инде дүртенче ел республикабызның дусты Алексей Немов һәм аның Олимпия коллегалары җитәкчелегендә бу мастер-класс уза, анда безнең балалар зур тәҗрибә туплыйлар. Моның өчен сезгә зур рәхмәт әйтәсем килә һәм уңышлар телим. Мин Татарстанда берничә елдан яңа йолдызлар кабар дип ышанам, һәм без спортчыларыбыз өчен җан атачакбыз, һәм алар Татарстан данын дөнья ареналарында Россия җыелма командасы составында яклаячак. Без исә, үз чиратыбызда, кадерле балалар, яраткан спорт төре белән шөгыльләнә алсын өчен, барлык кирәкле шартлар булдыруны дәвам итәчәкбез», - диде ул.

Шулай ук катнашучыларны һәм мастер-класс кунакларын Олимпия чемпионы Алексей Немов сәламләде:

«Казанга килгән саен монда үземне өйдәге кебек хис итәм. Кунакчыллыгыгыз өчен рәхмәт һәм монда килүебезгә һәм балаларыгыз белән тәҗрибә уртаклашуыбызга бик шат. Балаларны спорт белән шөгыльләнүегез өчен әти-әниләргә рәхмәт әйтәсем килә. Спорт гимнастикасы-спортның башка төрләренә күчәргә мөмкин булган төп спорт төре. Шулай ук Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка республикада спортны үстерүгә ярдәм иткәне өчен рәхмәт әйтәсем килә».

Алга таба Олимпия чемпионнары балалар белән күнегүләр һәм күңелле эстафеталар үткәрделәр. Төркемнән соң кирәк-яраклар буенча таралыштылар. Мастер-класс барышында барлык балалар да чараны оештыручылардан истәлекле бүләкләр һәм Олимпия чемпионнарыннан автографлар алдылар.